חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • תפיסות מוטעות לגבי פטנטים פוגעות במחדשים טכנולוגיים

  24 פבר 2019
  אליוט קוק

  ישנם שלושה מיתוסים מהותיים לגבי פטנטים, אשר לרב מובילים לאבדן הזדמנויות והפסד ערך עבור יוצרי חדשנות. התפיסות המוטעות הפשוטות הללו גורמות נזק ממשי לחברות אמתיות.

   

  מיתוס # 1: אני צריך לבנות את זה לפני שאני רושם על זה פטנט

  הנחה מוטעית זו מסוכנת במיוחד. חוקי פטנטים אינם דורשים מחברות לבנות, ליישם או אפילו לבחון בפועל את ההמצאות שלהן לפני שהן פועלות על מנת להגן על פטנט. במקום זאת, החוק דורש רק שהממציא יתאר את ההמצאה עם מספיק פירוט – כולל תיאור בכתב ושרטוטים – על מנת שאחרים מאותו תחום טכנולוגי יוכלו לבנות את זה אם ירצו. היות וההנחה היא שלאחרים באותו תחום טכנולוגי יהיה ידע בסיסי סביר בתחום, בקשות פטנטים לא צריכות לתאר כל פרט ופרט של המצאה על מנת שטירון יוכל לבנות את ההמצאה. לדוגמא, המצאה חשמלית לא צריכה לתאר את הפעולות של חוק אוהם, המצאה מכנית לא צריכה להסביר כיצד גירים עובדים והמצאה המבוססת על תוכנה לא צריכה לחשוף את קוד המקור האמיתי. בעוד ויש צורך בתיאור מפורט של החלקים החדשים של ההמצאה, בתחום הטכנולוגי דורשים רק תיאור כללי.

   

  יוצרי חדשנות אשר טועים ומאמינים כי יש ליישם בפועל מסחרית את ההמצאה לפני הגשת בקשת פטנט, מעכבים לעיתים קרובות את הגשת הבקשה עד שמתחרה כבר עשה זאת. במצב זה, לא רק שהממציא נותר ללא פטנט על ההמצאה שלו, אלא גם נאלץ להתמודד עם הפטנט של המתחרה. היות וחוקי הפטנט מסביב לעולם פועלים על בסיס "כל הוקדם זוכה", לממציא יש מעט משאבים נגד מתחרה במצב כזה, אלא אם המתחרה אכן העתיק בפועל מהממציא (מה שיחסית נדיר וקשה להוכיח). חברות מתוחכמות מגישות בקשות פטנט ברגע שיש להם הבנה קונקרטית של המצאה חדשה עם פוטנציאל להיות בעלת ערך.

   

  מיתוס 2#: הפטנט שלי צריך להתאים לעיצוב או למפרט המוצר שלי  

  לעיתים, כאשר ממציאים פיתחו ישום או מפרט ספציפי למוצר, הם נופלים למלכודת כאשר הם חושבים כי על הפטנט שלהם לכסות בדיוק את מה שהם עיצבו. הנחה זו גם אינה נכונה וגם מגבילת ערך.  פטנטים טובים חושפים אפשרויות שונות או "התגלמויות" של המצאה. בזמן שבדרך כלל ההתגלמות המסוימת שהממציא יבחר למוצר המסחרי שלו תהיה אפשרות בעלת ערך,  היא בדרך כלל לא תהיה היחידה עם ערך וכמעט לעולם לא תהיה זו בעלת הערך המשמעותי ביותר לכל הזמנים.

  טכנולוגיה משתנה עם הזמן. ייתכן שכרגע משתמשים בהמצאה מסוימת בתחום כלשהו, אך זו תשמש בדרך דומה בתחום אחר בעתיד. לדוגמא, כבר זמן מה שמקשרים את תחום אבטחת הסייבר לרשתות תקשורת ממוחשבות, אך כרגע מיישמים אותו במגוון תחומי טכנולוגיה מבוססי IoT. פטנטים שמנוסחים היטב צריכים לתאר בפירוט הבקשה גילויים עשירים בדמיון ומקיפים, אשר יכולים לאפשר לתביעות פטנט להתאים עצמם לשינויים בטכנולוגיה. זה במיוחד בעל ערך כאשר מגישים בקשות "המשך" על בסיס הפטנט המקורי, אשר נועדו לשמור על בקשה חיה גם אחרי שקובל את הפטנט המקורי. לכן, כאשר בקשת פטנט נכתבת על מנת להגן על המצאה בצורה איתנה, מחשבה תחילה ויצירתיות הן קריטיות.

   

  מיתוס 3#: פטנטים וסודות מסחריים לא יכולים להגן על אותה המצאה  

  המיתוס הזה נכון חלקית, אך ברובו מוטעה. אחד המאפיינים היסודיים של פטנטים הוא שהם ציבוריים. מדיניות חוקי הפטנט הם שממציא יכול לקבל תקופת בלעדיות מוגבלת על ההמצאה שלו בתמורה לחשיפת ההמצאה לציבור באמצעות פטנט ובכך להעשיר את הידע של הציבור. סודות מסחריים חייבים להישאר סודות. כאשר סוד מסחרי הופך לציבורי, הגנת הסוד המסחרי נהרסת באופן בלתי ניתן לתיקון. במידה מוגבלת זו, ממציאים יכולים לבחור אילו מאפיינים של ההמצאה הם רוצים לחשוף לציבור כחלק מפטנט ואיזה מאפיינים לשמור בסוד. אולם, לעיתים קרובות מאוד קורה שניתן להגן על מאפיינים שונים של המצאה הן באמצעות פטנטים והן סודות מסחריים.

   

  לדוגמא, ייתכן שניתן יהיה ליישם המצאה חדשה המבוססת על תוכנה בעזרת אלגוריתם מאוד ספציפי של בינה מלאכותית המתבסס על סדרות נתונים מסוימות ומבצע חישובים ספציפיים על מנת ליצור פלט בר שימוש. במצב זה, האלגוריתם של הבינה המלאכותית הוא אידיאלי על מנת להגן על סוד מסחרי. ייתכן ויהיה קשה לבצע הנדסה הפוכה והגנה בצורת פטנט תהיה בכל מקרה צרה מדי – שניהם מצביעים על כך שסוד מסחרי ולא פטנט, הוא צורת ההגנה הטובה ביותר. אך באותו זמן, ניתן לחשוף מאפיינים כלליים יותר או פונקציות של המצאה ולטעון אותם בפטנט בלי לחשוף את הפרטים של האלגוריתם. עבור המצאה כזו, סודות מסחריים ופטנטים משלימים אחד את השני ביצירת הגנה שלמה. אף אחת מצורות הקניין הרוחני בעצמן לא תגן על המצאה בצורה מלאה.

   

  אליוט קוק הינו שותף בכיר בפניגן. פניגן הינו אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים ביותר המתמחים בתחום הקניין הרוחני עם 10 משרדים מסביב לעולם. אנו עובדים ישירות עם חברות ישראליות ומייצגים 150 מהחברות המובילות והמורכבות ביותר בישראל, מסייעים להם לנווט מחלוקות בנושאים של קניין רוחני ולנהל דיונים משפטיים בתחום הפרות פטנטים, מייעצים על איך להגן בצורה אסטרטגית על טכנולוגיות כדי למקסם ערך, מנהלים תיקי פטנטים ומפתחים עבורים תזרימי הכנסה באמצעות פטנטים יצירתיים ורישיונות. 

   

  בואו והכירו את פניגן באירועים הבאים:

  פסגת המשקיעים של OurCrowd: 7 במרץ, 2019 – מרכז הקונגרסים הבינלאומי, ירושלים

  כנס Israel Machine Vision: 18 במרץ, 2019-  אקספו, תל אביב

  כנס Best Practices in Intellectual Property: 7-8 באפריל, 2019 - שרתון תל אביב

  מקצוענים קשורים

  אליוט סי. קוק
  Email