חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • שלוש סיבות מדוע כדאי ליישם אסטרטגיית פטנטים על המצאות הסייברטק שלכם

  05 אפר 2020
  הארץ
  גרשון פניטש

  לאור התחזיות של אנאליסטים מסוימים, לפיהן בעוד כחמש שנים, ההוצאה העולמית על אבטחת סייבר תגיע לסכום של 200 מיליארד דולרים לשנה, לא פלא שקיימות אין ספור חברות המציעות פתרונות אבטחת סייבר. בכל כנס בתחום אבטחת סייבר יש כמות מסחררת של אלטרנטיבות; אך אם תקשיבו להצעות המכירה שלהן – כולן מתחילות להישמע אותו הדבר. שוק הסייברטק חם, אך הבלטת הייחודיות של החברה שלכם בפני משקיעים ולקוחות פוטנציאליים עדיין מהווה אתגר. בדיוק בנקודה זו יכולים הפטנטים להשפיע מאד. לחברות סייברטק חשוב להשקיע בפטנטים אסטרטגיים בגלל שלוש סיבות לפחות.

  לפני שנתחיל בפירוט הסיבות, יש לדון תחילה בהבדל בין פטנט ופטנט אסטרטגי. כל אחד יכול להשיג פטנט. אך אם הפטנט לא מונע מהמתחרים לגזול את הרווח שלכם, הפטנט הופך להיות תמונה נחמדה שתלויה על הקיר, אך הוא אינו משרת בכך את החברה. הטריק בתכנון פטנטים אסטרטגי הוא לא להתמקד בהגנה על פתרון טכנולוגי ספציפי, אלא בהגנה על קבוצה של פתרונות שהמתחרים יצטרכו להשיג כדי לגזול את הרווחים שלכם. במקרה כזה, הפטנט שלכם הופך להיות פטנט אסטרטגי, תוך שהוא מספק שלושה יתרונות:

  1. הערכת שווי גבוהה יותר – יש סיבה שמשקיעים מתוחכמים שואלים כל כך הרבה שאלות לגבי פטנטים. משקיעים אלו מבינים, שכוח החסימה שמספקים פטנטים חזקים מתורגם בסופו של יום לדולרים. פטנט הוא נכס. בין אם בוחרים להשתמש בו מיד ובין אם שומרים אותו ליום סגריר, היכולת לבלום מתחרים שווה כסף, בלי קשר למצב המכירות של החברה. דוגמא טובה לכך היא פינג'אן (Finjan), אחת מחברות הסטארט-אפ הראשונות בתחום הסייברטק. היא הפסיקה לייצר מוצרים לפני שנים, וכעת היא מגלגלת מיליוני דולרים בשנה תמורת רישיון ואכיפה של הפטנטים שלה.

  2. יתרון שיווקי – בנוף התחרותי של תחום הסייברטק, כל חברה מחפשת יתרון שיבדיל אותה מאחרות. אם תוכלו לומר ללקוחות ולמשקיעים שלא רק שהפתרון שלכם הוא ייחודי, אלא גם שאף אחד אחר לא יכול להציע להם אותו משום שהפטנטים האסטרטגיים שלכם חוסמים את הדרך, אין ספק שתצליחו ללכוד את תשומת ליבם.

  3. הגנה מפני מתקפות של מתחרים – המלחמה הקרה נותרה קרה, משום שכל אחד מהצדדים האמין שלצד השני יש נשק שביכולתו לגרום נזק רציני. הדבר נכון גם לגבי פטנטים. אם המתחרים שלכם יאמינו שהגשת תביעה נגדכם תוביל לתביעת נגד אפקטיבית, סביר להניח שלא יתבעו אתכם מלכתחילה. לפיכך, בין אם בכוונתכם לאכוף את הפטנטים ובין אם לא, קיומם של פטנטים אסטרטגיים מהווה גורם מרתיע מפני תביעות. לאור העובדה שהתגוננות בתביעות פטנטים יכולה לעלות מיליוני דולרים, השקעה בפטנטים, שהינה השקעה קטנה בהרבה, יכולה לשמש ביטוח אפקטיבי.

   

  גרשון פניטש הוא שותף בפינגן, אחד המשרדים המובילים בעולם בתחום הקניין הרוחני, ומנהל את קבוצת תכנון הפטנטים האסטרטגי של המשרד ואת הפרקטיקה שלו בישראל. גרסון עבד עם למעלה מ- 150 מהחברות המובילות בישראל וסייע להן להגדיל את הערכת השווי שלהן באמצעות תכנון פטנטים אסטרטגי, ולטעון טענות ולהתגונן במסגרת תביעות להפרת פטנטים בבתי משפט בארה"ב. גרשון מרצה בפקולטה לבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב, שם הוא זכה בשלוש השנים האחרונות בפרס המרצה המצטיין של בית הספר, על קורס באסטרטגיית פטנטים שהוא מלמד במסגרת לימודי תואר שני במנהל עסקים (MBA).

  מקצוענים קשורים

  גרשון ס. פניטש
  Email