חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • מלחמות פטנט בתחום הסייבר באופק

  14 ינו 2019
  אליוט ס. קוק, ג´פרי א. ברקוביץ

  אופי תחום תביעות הפטנט בתעשיית אבטחת מרחב הסייבר צפוי להשתנות בקרוב מאוד. ישויות לא יצרניות, הנקראות לעיתים "טרול פטנטים", החלו לפני זמן מה לתבוע על הפרות פטנט. תביעות אלו מאופיינות בדרך כלל באחת משתי הצורות הבאות: התובע רוכש פטנטים מחברה פעילה בתחום הסייבר או לתובע עצמו יש היסטוריית קבלת פטנטים, אך הפסיק לייצר. בכל מקרה, מטרת התביעה פשוטה – להשיג תגמולים כספיים מהמפר כביכול.  תביעות מסוג זה נעות מרמת המטרד לתביעות יקרות למדי, אך בדרך כלל אינן מאיימות על יכולתו של המפר כביכול להמשיך לספק את הטכנולוגיה שלו.

  לעומת זאת, כאשר חברה פעילה מגישה תביעת פטנט נגד מתחרה, מטרת התביעה בדרך כלל מתרחבת מעבר להשגת תשלומי תגמולים גרידא. תביעות אלה יכולות להוביל להמחשת מלוא הכח של פטנטים – לעצור חברה משימוש בטכנולוגיה מפרה. תעשיות מסוימות חוו מלחמות פטנט נרחבות בין מתחרים (כגון תחום התקשורת, מנועי ג'ט, תאורת לד וכו'), ייתכן והמפורסמת ביותר היא מלחמת הטלפונים החכמים אשר החלה בשנת 2009.

  מה הופך תעשייה לבעלת נטייה גדולה יותר למאבקי פטנט של מתחרה מול מתחרה? כפי שמסוכם להלן, לשוק אבטחת מרחב הסייבר קיימים מספר מאפיינים.

   

  מימון משמעותי

  על פי דוח עדכני שהכינה חברת סייבר סקיוריטי ונצ'ורס (Cybersecurity Ventures), הסכום הגלובלי אשר הוצא על מוצרי ושירותי סייבר צפוי לעבור את הסכום של מיליארד דולר בין 2017-2021. תקציב הבית הלבן לשנת הכספים 2019 מיועד להוציא 15 מיליארד דולר בממשלת ארה"ב על פעילויות הקשורות למרחב הסייבר, עליה של מעל 4% לעומת שנת הכספים 2018. כמובן שממשלת ארה"ב לא לבד. ממשלות וישויות פרטיות משקיעות סכומי שיא במימון טכנולוגיות בתחום הסייבר. הדבר עלול להוסיף דלק לשריפה בתחום דיוני הפטנט משתי סיבות. לא די בכך שהדבר מספק לבעלי פטנט אמצעים מוגברים להגשת תביעות כאלה, אלא מעלה גם את הסיכויים במידה והם יכולים לגבור על מתחרה.

   

  ריבוי פטנטים

  מספר הפטנטים בתחום אבטחת מרחב הסייבר מעולם לא היה גבוה יותר. שתי המדינות עם שיעורי אישור פטנטים בתחום מרחב הסייבר הגבוהים ביותר – סין וארה"ב – ראו עליות רציפות באישורי פטנט שנתיים בעשור האחרון. בארה"ב התקופה עם הצמיחה המהירה ביותר באישור פטנטים בתחום מרחב הסייבר הייתה בין 2008-2014, אולם הצמיחה המשיכה גם מאז. סין חווה כעת את התקופה המהירה ביותר של אישורי פטנט עבור טכנולוגיות בתחום אבטחת מרחב הסייבר. בהתחשב בעליות האחרונות בפטנטים בתחום הסייבר כאמור, פטנטים רבים עדיין פעילים (כלומר לא פקעו). התוצאה הינה היקף גדול מתמיד של פטנטים בתחום הסייבר אשר זמינים לקביעה. המספר הענק והגדל של פטנטים בתחום הסייבר בשוק, מעלה את הסבירות למחלוקות פטנטים בין מתחרים. כפי שהמחישה מלחמת הפטנטים בתחום הטלפונים החכמים, לא ניתן להניח כי המספר הגדול של פטנטים ירתיע תביעות פטנט.

   

  הפרה ניתנת לגילוי

  ככל שקל יותר לגלות הפרת פטנט, כך הפטנט מתאים יותר לקביעה בדיונים משפטיים. זו סיבה עיקרית שבגללה פטנטים עבור הליכים סודיים (כגון ייצור מוליכים למחצה) או פונקציונליות נסתרת (כגון אלגוריתם בקוד מקור) לא מגיעים לרב לדיונים משפטיים. בעוד שטכנולוגיות רבות בתחום אבטחת מרחב הסייבר סודיות וכנראה (אם נרשם פטנט) לא יהיו הנושא של תביעת פטנט, הרבה מהן כוללות פונקציונליות גלויה למשתמשים. עבור פטנטים המכסים מאפייני סייבר כאלה המופיעים על פני השטח ואפילו מאפיינים גלויים חלקית ונסתרים חלקית, ניתן לבצע קביעה במהלך דיונים משפטיים. בהתאם, כאשר פטנטים בתחום הסייבר מכסים מאפיינים הניתנים לגילוי כגון קלט משתמש, מניעים גלויים, פרמטרים הניתנים להגדרה, דוחות מוכנים או מצגי ממשק משתמש גרפי, הם מועמדים לדיונים משפטיים. כמו טכנולוגיות מבוססות תוכנה רבות אחרות, טכנולוגיות סייבר כוללות לעיתים קרובים מאפיינים המופיעים מול המשתמש. אחרי הכל, טכנולוגיות רבות בתחום הסייבר נועדו להגדרה ויישום על ידי המשתמשים.

   

  שחקנים מתחרים רבים

  יש המון חברות אבטחת מרחב סייבר משמעותיות עם מימון סביב העולם. הן נעות בין ענקי תוכנה ידועים לחברות סטארט אפ. היות וכל חברה מתמודדת עם לחץ תחרותי – כולל לעיתים  לחץ מאחרים בנישה הספציפית של אבטחת מרחב הסייבר – מדובר בתמריץ מצוין לדחיקת מתחרה באמצעות קביעת פטנטים. חברות ללא פטנטים הן המטרה הקלה ביותר, אך לא היחידות. ככל שחברות מחפשות לחזק או להתרחב לתחומי סייבר חדשים, הן יתקלו בחיכוכים עם חברות מבוססות. כאשר יש לחץ בשלבי הבניה, יש סיכוי לפיצוץ.

   

  מסקנות

  עבור חברות המחויבות להצליח בשוק אבטחת מרחב הסייבר, הגנת פטנט חזקה חיונית. אף חברה בתחום זה לא יכולה להשיג כל כך הרבה פטנטים שהיא תהיה מוגנת מהתדיינות משפטית בנושאי פטנטים. עבור רב החברות האסטרטגיה הטובה ביותר היא להשיג פטנטים אשר נוסחו בזהירות ומוכנים לקראת דיונים משפטיים המכסים את טכנולוגיות הליבה שלהן. כאשר מתרחשים מאבקי פטנט בין מתחרים – וסימנים רבים מצביעים על כך שזה יקרה – החברות אשר השקיעו בתיקי פטנטים חזקים יהיו בעמדה טובה להצליח.

  מקצוענים קשורים

  אליוט סי. קוק
  Email
  ג´פרי א. ברקוביץ´
  Email