חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • מה הופך פטנטים מסוימים ליותר חזקים מאחרים? שני המרכיבים הסודיים של פניגן

  04 ינו 2020
  גרשון פניטש

  לחברות הייטק בלי פטנטים אסטרטגיים יש חסרון רציני. סתם פטנט זה לא מספיק.  לפטנטים יש ערך רק אם הם חוסמים דרכים משמעותיות שהמתחרים יצטרכו להתחרות בהן.  די קל להשיג פטנט.  הרבה יותר קשה להשיג פטנט שחוסם את המתחרים. 

  כשמדובר בהגנה על פטנטים, ארה"ב היא התחנה החשובה ביותר לחברות בינלאומיות.  זאת משום שארה"ב מייצגת כמעט רבע מהשוק העולמי ויש לה מערכת פטנטים חזקה מאוד שמונעת הפרות.   בארה"ב יש גם כמה מחוקי הפטנטים המורכבים ביותר בעולם.  כך, אם פטנט מתוכנן כהלכה לשרוד את האתגרים בארה"ב, סביר להניח שהוא ישרוד גם במדינות אחרות.  מסיבה זו, חברות בינלאומיות נוטות לראות בארה"ב את מרכז הכובד שיש להתמקד בו מבחינת רישום הפטנטים שלהן.  

  חברת פניגן המבוססת בארה"ב, אחת מחברות הקניין הרוחני הגדולות בעולם שלה 10 משרדים ברחבי העולם, מייצגת מעל 160 מהחברות המובילות וחברות הסטארט-אפ החמות בישראל.   פניגן מפתחת פטנטים באופן אסטרטגי עבור לקוחותיה הישראליים, אוכפת את הפטנטים האלה בבתי המשפט ומגנה על חברות ישראליות המואשמות בהפרה בארה"ב. 

  הלקוחות הישראליים של פניגן, כמו גם הלקוחות המצליחים שלה ברחבי העולם, מבינים שיש שני מרכיבים סודיים שבונים תיקי פטנטים חזקים.  ראשית, חברות חייבות להבין שפטנטים הם כלים עסקיים שיש לתכנן במטרה להשיג מטרות עסקיות.  יש צורך להוביל את תהליך רישום הפטנט מנקודת מבט עסקית ועם תמיכה טכנית. לעיתים קרובות, ההיבט הטכני מכתיב את החלטות החברה לגבי רישום הפטנטים כשלהיבט העסקי אין חשיבות או אין חשיבות מספקת.  כתוצאה מכך, החברות מגיעות למצב שבו יש להן מקבץ פטנטים בעלי שונות טכנית מעטה שניתן לעקוף בקלות רבה.  פטנטים חייבים למנוע מהמתחרים להציע תכונות שהן קריטיות לתחרות, לא בהכרח נושאים שמהנדסים ומדענים מוצאים בהם עניין מנקודת מבט אקדמית.  אם כן, הסוד הראשון לתיק פטנטים חזק הוא לעבוד עם אסטרטג פטנטים שמתכנן פטנטים מנקודת מבט עסקית כדי להשיג יעדים עסקיים.

  פניגן היא מובילה בשוק הקניין הרוחני בארה"ב במשך יותר מחמישים שנים ויש לה קבוצת תכנון פטנטים אסטרטגיים שמתמקדת בפטנטים עסקיים. ככזו, היא חותרת לעזור ללקוחותיה הישראליים לצייד את תיקי הפטנטים שלהם בנכסי קניין רוחני שישפיעו ישירות על סיכום הפעילות של החברה.

  הסוד השני לפטנטים חזקים הוא שיש לתכנן אותם כך שיעמדו באתגרים משפטיים.  פטנטים הם כלים פגיעים.  בחירה מוטעית אחת של מילה או אי עמידה בכלל קטן אחד שהוכרז על ידי בית המשפט יכולים להיות ההבדל בין פטנט ששווה מיליונים רבים של דולרים לבין פטנט שלא שווה כלום. כשפטנטים אמריקאיים מפותחים על ידי עורכי פטנטים שכף רגלם לא דרכה מעולם בבית משפט אמריקאי ושמסיבה זו הם לא ממוקדים בדרכים הרבות שבהן תוקפים פטנטים בארה"ב, הפטנטים שיוצאים תחת ידם נוטים להיות פגיעים ביותר.  מסיבה זו, חברות שרציניות לגבי רישום פטנטים מערבות בתהליך רישום הפטנטים עורכי דין שמעורים בהליכים משפטיים בארה"ב. 

  מתוך הכרה שכישורים קריטיים אלה היו חסרים בישראל, בית הספר למשפטים של אוניברסיטת חיפה הזמין, לפני עשר שנים, עורכי דין מחברת פניגן ללמד קורס ברישום פטנטים אסטרטגי במסגרת התואר השני.  על מנת לחנך את המנהלים הישראליים, אוניברסיטת חיפה השתתפה בתמיכה בסדרת הרצאות שנתית על רישום פטנטים אסטרטגי שהועברה על ידי עורכי דין אמריקאיים מפניגן שמתמחים בהופעה בבית משפט.  סדרת הרצאות זו לבדה הגיעה לכמעט 4000 מנהלים ישראליים במשך חמש שנים.  מאז, הפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל אביב הוסיפה קורס באסטרטגיית פטנטים לתוכנית ה- MBA שלה והזמינה את חברת פניגן ללמד גם את הקורס הזה.  היום, כתוצאה של שנות חינוך, מנהלים ישראליים רבים מבינים כעת כמה חשוב לא רק לאמץ גישה עסקית לרישום פטנטים אלא גם לוודא שעורכי דין אמריקאיים המתמחים בהופעה בבית משפט ישתתפו בתהליך רישום הפטנטים.

  כאשר משקיעים בינלאומיים מתוחכמים סורקים את ישראל בקביעות בחיפוש אחר חברות עם טכנולוגיה קניינית ובעלת ערך ובזמן שהמצאות שלא מוגנות בצורה טובה מספיק מועתקות במהירות, חברות ישראליות לא יכולות להרשות לעצמן להחזיק בתיקי פטנטים מדרגה שנייה.  סתם פטנט זה לא מספיק.  הפטנטים חייבים להיות מתוכננים כך שיחסמו את המתחרים ויעמדו באתגרים המשפטיים.  אחרת, הפטנטים הם למעשה חסרי ערך.

  גרשון פניטש הינו שותף בכיר בפניגן.  פניגן הוא אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים ביותר המתמחים בתחום הקניין הרוחני עם עשרה משרדים מסביב לעולם. אנו עובדים ישירות עם חברות ישראליות ומייצגים כ- 160 מהחברות המובילות והמורכבות ביותר בישראל, מסייעים להם לנווט מחלוקות בנושאים של קניין רוחני ולנהל דיונים משפטיים בתחום הפרות פטנטים, מייעצים כיצד להגן בצורה אסטרטגית על טכנולוגיות כדי למקסם ערך, מנהלים תיקי פטנטים ומפתחים עבורם תזרימי הכנסה באמצעות פטנטים יצירתיים ורישיונות.

  למידע נוסף: IsraelInfo@finnegan.com

  מקצוענים קשורים

  גרשון ס. פניטש
  Email