חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • לנצח משפט בתחום הפטנטים במזרח טקסס – "בשיטת פדקס"

  20 יונ 2018
  ג´ף ברקוביץ, אליוט קוק

  בשנים האחרונות, יותר מ- 40 אחוז מהתביעות המשפטיות בתחום הפטנטים בארצות הברית, הוגשו לבתי המשפט הפדרליים של מזרח טקסס – בתי משפט הידועים כידידותיים כלפי בעלי פטנטים מכל הסוגים, בין אם מדובר בממציאים פרטיים, חברות תפעול ואולי בעיקר ישויות לא יצרניות (שלעיתים מכונות בזלזול "טרול פטנטים"), הידועות כחברות אשר קונות פטנטים לא על מנת להשתמש בהם, אלא על מנת לדרוש תגמולים. שופט פדרלי יחיד בעיר מרשל, טקסס, הנמצאת כשלוש שעות נסיעה מדאלאס, פיקח על יותר מרבע מתביעות הפטנט הכלל ארציות – יותר מהמספר של תביעות דומות המוגשות לכלל השופטים הפדרליים בקליפורניה, פלורידה וניו יורק יחד. לבית המשפט במרשל, טקסס (תמונה להלן) יש אפילו חוקים מיוחדים לניהול תביעות הפטנט הרבות המוגשות בו.

  עובדות אלה הפכו את מרשל, טקסס לפורום המושלם עבור הישות הלא יצרנית העשירה והידועה ביותר, חברת "אינטלקטואל ונצ'רס" (Intellectual Ventures, בקיצור IV) בתביעתה נגד סמל התעשייה האמריקאית המודרנית, חברת פדקס  (FedEx)על הפרת פטנט בסוף שנת 2016. עד אז חברת IV כבר הגישה מספר רב של תביעות לבתי משפט אחרים וזאת ללא הצלחה רבה. אולם, היה ברור שחברת IV חיפשה לשנות את מזלה כאשר הגישה את התביעה נגד פדקס דווקא בבית המשפט של מזרח טקסס. למרות שחברת IV ממוקמת במדינת וושינגטון, היא התפרסה לרוחב ארה"ב על מנת לשכור את שירותיהם של משרד עורכי דין מניו יורק כדי לתבוע את פדקס.

  כרקע,חברת IV הוקמה על ידי המולטי מיליונר נתן מאיירוולד לאחר שעזב את תפקידו כסמנכ"ל טכנולוגיות של מיקרוסופט. על פי הדיווחים, יחד עם המייסדים האחרים של החברה, כולל יועץ הפטנטים הראשי לשעבר של אינטל, מאיירוולד גייס מעל 7.3 מיליארד דולר מחברות ידועות כגון מיקרוסופט, אינטל, סוני, נוקיה, אפל, גוגל, יהו, אמריקן אקספרס, אדובי, SAP, נבידייה ואיביי, יחד עם משרדי השקעות שונים כולל סטנפורד, קרן היולט,  מרפאת מאיו וצ'ארלס ריבר ונצ'רס. הם השתמשו תחילה בכסף על מנת להשיג עשרות אלפי פטנטים. לאחרונה מינפו את תיבת מלחמת הפטנטים שלהם על מנת לתבוע חברות על הפרת פטנטים. לחברת IV אין ממש עסקים של עשיית או שימוש בטכנולוגיות הנטענות בפטנטים אותם היא רוכשת.

  ההיסטוריה של פדקס גם מהותית לסיפור שלנו. השם "פדקס" הוא קיצור של פלוגת האוויר המקורית, פדרל אקספרס (Federal Express), כיום פדקס אקספרס, אשר פעלה משנת 1973 עד 2000. פדקס אקספרס מוכרת בזכות שירותי שילוח תוך 24 שעות ופרצה דרך כאשר הציגה מערכת למעקב אחר משלוחים עם עדכונים בזמן אמת על מיקום החבילה (כדי לסייע במציאת חבילת אבודות), מאפיין אשר כבר מיושם על ידי רב שירותי השילוח העולמיים. כיום "פדקס" מורכבת מסדרת חברות הפועלות תחת מותג פדקס.

  חברת IV בחרה בטקסס כמקום להילחם בפדקס, חמושה בפטנטים שהיא רכשה מחברות ענקיות כגון קימברלי קלארק (יצרנית ממחטות נייר ממותג קלינקס ® ונייר טואלט ממותג קוטונל ® יחד עם עוד מותגים מפורסמים) וחברת ABB (תאגיד רב לאומי שוודי-שוויצרי, הפועל בעיקר בתחומי הרובוטיקה, הספקת כח, ציוד כבד חשמלי וטכנולוגית אוטומציה) יחד עם עוד סטארט אפים לא ידועים. הפטנטים תבעו באופן כללי מסמכים עם ברקוד, איסוף והעברת נתונים בעזרת מתקנים ידניים, שמירת מידע במאגר מידע, מעקב אחר פריטים ב"מרחב מבוקר" וחלוקת מטלות לצוות שטח.

  חוקי הפטנטים של ארה"ב שונים מחוקים במדינות אחרות – יש פרשנים שאף קוראים להם "משוגעים". בארה"ב בדרך כלל החלטות לגבי מחלוקות טכניות מורכבות בתחום הפרת פטנט לא נקבעות על ידי שופטים מנוסים או בכירים ממשלתיים עם הכשרה טכנית, אלא, נקבעים על ידי חבר מושבעים המורכב מאזרחים פשוטים מהקהילה בסביבת בית המשפט. במאבק של חברת IV נגד פדקס, חבר מושבעים של שמונה אנשים אשר גרים בקרבת בית המשפט במרשל, טקסס, החליטו את תוצאות המשפט. כמו שקורה עם רוב חברי המושבעים בתביעות פטנט, הם לא היו בקיאים בענייני החוק והטכנולוגיה הנדונה בתביעה.

  ייתכן שללא ידיעת חברת IV, פדקס נהנית לא רק מרושם חיובי באופן כללי בעיני הציבור, אלא גם מהיסטוריה עשירה בתחום שירותי שילוח, כולל רקע של הקמת ושימוש במערכות, מתקנים והליכים משלה, על מנת לתמוך בעסקי החברה. פדקס מינפה היסטוריה זו על מנת לנצח את חברת IV במזרח טקסס!

  היו דרכים רבות לבנות הגנה נגד ההתקפה הרחבה של חברת IV. פדקס בחרה ב"שיטת פדקס" – כלומר, להתמקד בסיפור של פדקס, כולל מסע לאורך ההיסטוריה של המותג פדקס והדגמה כיצד פדקס למעשה הייתה הראשונה בתעשיית המשלוחים לעשות כמעט כל דבר ש- IV טענה להפרתו.

  הגרף הבא ממחיש בקצרה את הסיפור שפדקס הציגה במהלך המשפט-

  שיטת מסירת משלוח תוך 24 שעות, היסוד של חברות פדקס, החל עם רעיון של פרד סמית, מייסד החברה, שצץ בראשו במהלך לימודיו במכללה לאחר ששירת מספר שנים בחיל הנחתים של ארה"ב. כאן למעשה החל הסיפור של פדקס על ציר הזמן. בשנת 1979 פדקס כבר פיתחה מערכת ממוחשבת בשם קוסמוס (COSMOS ) מאגר נתונים ראשון מסוגו למעקב אחר איסוף ומסירת חבילות. מערכת קוסמוס אפשרה לחברה לתת מענה מהיר לשאלות של לקוחות לגבי מיקום החבילות שלהם. לאחר מכן פיתחו מוצרי חומרה ותוכנה כגון “DADS,” “PowerShip,” SuperTracker,” ו- "InterNetShip" אשר חברות שילוח משתמשות בהם על גבי מחשבים והאינטרנט כדי לתמוך בעסקי פדקס. הלקוחות והציבור השתמשו בכל אלה הרבה לפני הפטנטים של חברת IV, אשר מופיעים בשלב מאוחר יותר בציר הזמן, לאחר שנת 2000. פדקס אף הגישה בקשת פטנט בשנת 1997 אשר כללה את רב הטכנולוגיות החדשות המוזכרות ואת פטנט 642' אשר הופק לפני הפטנטים הנטענים על ידי חברת IV .

  ההתמקדות על ציר הזמן הנ"ל והסיפור מאחורי הטכנולוגיות המוזכרות של פדקס אשר קדמו לפטנטים של חברת IV, שיחקו תפקיד חשוב בשיכנוע חבר המושבעים במזרח טקסס שפדקס לא הייתה זקוקה לפטנטים של IV על מנת לבנות ולתפעל את החברה – לפדקס יש טכנולוגיות משלה להתבסס עליהן. שיטת פדקס הייתה שונה מ"שיטת IV" כמו שהעידו העדים והמומחים הטכניים של פדקס. הטכנולוגיה המוקדמת יותר של פדקס תמכה גם בעמדה כי הפטנטים המדוברים אינם תקפים, כפי שאושר על ידי פסק הדין של חבר המושבעים.

  שיטת פדקס, כללה גם דגש בפני חבר המושבעים כיצד אף אחד מפדקס לא התייעץ עם חברת IV, הבעלים הקודמים של הפטנטים של חברת IV או הפטנטים עצמם, בזמן פיתוח ויישום השיטות שחברת IV טענה לגביהם על הפרת פטנט. העדר התייעצויות כאלה עזר להמחיש בפני חבר המושבעים הלא מקצועי, כי לא בוצעה הפרה כלשהי.

  חשוב לציין, ההגנה כללה גם עובדות וטענות ספציפיות אשר התמקדו בפטנטים של חברת IV ובתביעות הפרה. אך, איגוד הטענות הספציפיות על פי שיטת פדקס, הוכחה כדרך המנצחת! בתוצאה נדירה במשפטי פטנט במזרח טקסס, חבר המושבעים בתיק של IV נגד פדקס, קבע לטובת פדקס וטען כי לא הופרו פטנטים.

  ב-9 ביולי יתקיים סמינר: "אסטרטגיות הגנת פטנטים מנצחים בתביעה משפטית בנושא הפרת פטנט באמריקה"

  על מנת ללמוד עוד על הניצחון הנדיר של ההגנה במזרח טקסס, הצטרפו אלינו בתאריך 9 ביולי בתל אביב עם צוות הפרקליטים המנצח של פניגן, השותפים הבכירים- ג׳ף ברקוביץ ואליוט קוק, אשר יגיעו לישראל כדי לספר על הנצחון במשפט של FedEx  ויענו על שאלות כגון כיצד מומלץ למקם את החברה שלך בצורה הטובה ביותר על מנת לנצח בתיק של הפרת פטנט. הירשמו לסמינר כאן.

  פניגן הינה אחד ממשרדי עורכי הדין הכי גדולים בעולם אשר מתמחים בקניין רוחני ומהווה אבן שואבת לחברות ישראליות. פניגן מייצגת יותר מ-140 חברות ישראליות מובילות בתחומן העוסקות בפיתוח טכנולוגיה חכמה וחדשנית. פניגן מספקת ללקוחותיה ייעוץ משפטי בנושאים הבאים: תיקי קניין רוחני והפרט פטנט, פיתוח אסטרטגיית פטנט חזקה לצורך הגנה על הטכנולוגיה ומיקסום הרווחים וניהול תיקי פטנט ותזרימי מזומנים תוך כדי פיתוח המוצר ורישום הפטנט.

  פניגן נבחרה ע"י מגזין Law360 פעם נוספת ב 2018 ל- "הפירמה המובילה בתחום הקניין הרוחני"

  www.finnegan.com     www.finnegan.co.il

  לפרטים נוספים ולקבלת הזמנה לסמינר, ניתן לשלוח מייל ל-    Zehava.Avior@Finnegan.com או להתקשר ל- 054-2454997

   

  מקצוענים קשורים

  אליוט סי. קוק
  Email
  ג´פרי א. ברקוביץ´
  Email