חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • למה כולם רושמים פטנטים על המצאות תוכנה?

  23 דצמ 2020
  כלכליסט
  גרשון פניטש

  אם מישהו יגיד לכם שאי אפשר לרשום פטנט על תוכנה, הוא טועה. למיקרוסופט יש מעל 40,000 פטנטים פעילים בארה"ב לבדה (ועוד אלפים בדרך). היא הוסיפה 3,144 פטנטים אמריקאיים חדשים ב-2019, 32% אחוזים יותר לעומת 2018. בשנה שעברה, סיילספורס הגדילה את הפטנטים האמריקאיים שלה לעומת השנה שעברה ב-64%; פייסבוק ב-78%; אורקל ב-20%; SAP ב-50%; אדובי ב-40%, בנק אמריקה ב-30%, עליבאבא ב-96%; אקסנצ'ר ב-36% וקפיטל וואן ב-232% מדהימים. מגמות דומות ניתן לראות גם בחברות תוכנה ואינטרנט קטנות הרבה יותר.

  מדוע חברות ממהרות לרשום את המצאות התוכנה שלהן? יש לכך סיבות רבות שכולן נובעות מהעובדה שפטנטים מוסיפים ערך. לפני חמישים שנה, ערכה של חברה התבסס בעיקרו על נכסיה הפיזיים. היום, נכסים לא מוחשיים מהווים את חלק הארי מערך החברה. בחברות ממוקדות תוכנה במיוחד, שבהן מתחרים יכולים להעתיק המצאות במהירות, הפטנטים חיוניים כדי להגן על ערך החברה. למעשה, הפטנטים הם לעיתים קרובות הנכס המשמעותי ביותר שניתן להעברה שחברות תוכנה ומסחר אלקטרוני מחזיקות ברשותן.

  אולם פטנטים על תוכנה אינם רק גביעים להצגה בחלון הראווה. ניתן להשתמש בהם באופן אסטרטגי בדרכים רבות. כאשר המתחרים מתקרבים יותר מידי, ניתן להשתמש בפטנטים כדי לעצור אותם. כשיש צורך בהכנסות, ניתן להעניק רישיון בפטנטים כדי להוסיף זרם הכנסות. כשחברה זקוקה לגישה לטכנולוגיה של מתחרה, ניתן להעניק רישיונות צולבים בפטנטים. תיק פטנטים חזק עוזר לשמור על בעליו הרחק מתביעות משום שהמתחרים פוחדים מתביעת הפרה כתגובה. וכשמתחרים כן יתבעו על הפרת פטנט, פטנטים הם המטבע שלעיתים קרובות יסיים את הקרב משום שהדרך היעילה ביותר לצאת מתביעת הפרה היא להגיש תביעה נגדית ואז להתפשר.

  בשל כל הסיבות שמנינו, חברות תוכנה מבוססות משקיעות הרבה בפטנטים וחברות תוכנה צומחות הולכות בעקבותיהן. אפילו בחברות סטארט-אפ, ככל שרמת ההשקעה בחברה עולה, משקיעים מתוחכמים מתעקשים על תיק פטנטים איכותי שישמש למעשה כבטוחה כנגד השקעתם. פטנטים מעניקים למשקיעים לא רק בלעדיות בשווקים תחרותיים, אלא גם נכס שניתן להפיק ממנו רווח במקרה שהחברה תיכשל.

  על חברות תוכנה לנקוט זהירות ולא לחכות יותר מידי כדי לרשום פטנטים. אם החברה תמתין עד שיתבעו אותה או לסבב ב' כדי להיות רצינית לגבי פטנטים, זה יהיה לרוב מאוחר מידי לקבל פטנטים שישיגו מטרות מיידיות. על מנת למצב את החברה כך שתמקסם את ערכה בשלבים מאוחרים יותר, יש להשיג פטנטים אסטרטגיים וחוסמים בשלבים המוקדמים יותר.

  חברות רבות טוחנות מים תוך בזבוז זמן וכסף על פטנטים. אחרות יכולות לפתח במהירות תיקי פטנטים חזקים. יש שלושה טריקים למקסם את סיכויי החברה שלכם להשיג פטנטים חזקים במהירות.

  ראשית, אל תשאפו ליותר מידי. חברות רבות מנסחות פטנטים על תוכנה בצורה רחבה מידי כשהן משאירות לבוחן את הרושם שהחברה שואפת ליותר ממה שהיא זכאית לו. כשזה קורה, בקשת הפטנט נלכדת בשרשרת אינסופית ויקרה של דחיות. מצד שני, שאיפה למעט מידי עלולה להוביל לפטנטים חסרי ערך שהמתחרים יעקפו בקלות. בכדי למצוא את האיזון הנכון כדאי להיעזר באסטרטג פטנטים שיודע מה סביר להניח שבוחן הפטנטים יקבל ושיש לו כישורים לנסח את הפטנט בדרך שמכסה את מה שהמתחרים יזדקקו לו כדי להתחרות.

  שנית, בחרו מילים בקפידה. כילד, אמי נהגה לנזוף בי לעיתים בשל משהו שאמרתי. לעיתים קרובות היא הזכירה לי, "זה לא מה שאתה אומר, זה איך שאתה אומר את זה." הדבר נכון אף ביתר שאת לגבי פטנטים. לכל ניואנס בבקשת פטנט יש השפעה אדירה על המהירות שבה הוא יתקבל או האם הוא יתקבל בכלל. לדוגמה, יש קבוצות בחינה במשרד הפטנטים וסימני המסחר האמריקאי שמעניקות פטנטים הרבה פחות מ-40% מהזמן ויש קבוצות אחרות שמעניקות פטנטים למעלה מ-80% מהזמן. כשבקשות הפטנטים מגיעות למשרד הפטנטים, פקידים מעבירים אותן לקבוצות בחינה בהתבסס על תיאורים מסוימים בבקשות. במילים אחרות, הדקויות בשפה יקבעו לעיתים לאיזו קבוצת בחינה תוקצה בקשה מסוימת. אם תוכלו לכוון את בקשת הפטנט לקבוצה הנכונה, תוכלו למקסם את הסיכויים לקבל את הפטנט. יש לוודא שאסטרטג הפטנטים רגיש לנושא ושיש לו את הניסיון וכלי הניתוח לכוון את הבקשות לקבוצות הבחינה הנוחות יותר.

  שלישית, השתמשו במסלול המהיר. כמעט כל הלקוחות שלי משתמשים כעת במסלול המהיר במשרד הפטנטים האמריקאי. בהתחלה זה עולה קצת יותר, אבל לטווח הרחוק זה חוסך כסף ולעיתים קרובות מוביל לקבלת פטנט תוך שנה או פחות. המסלול המהיר עובד ביעילות רק אם שתי הנקודות הראשונות מכוסות בהצלחה. כלומר, אם תשאפו ליותר מידי או לא תצליחו להסיט את הבקשה שלכם מקבוצת בחינה קשה, ייתכן שהמסלול המהיר לא יהיה יעיל.

  פיראטיות תוכנה, הן כהעתקה ישירה והן כהעתקה רעיונית, נמצאת במגמת עליה, ולכן פטנטים על תוכנה הופכים חשובים יותר ויותר לחברות סטארט-אפ ולחברות בוגרות כאחד. תוך שימוש בשיטות ובכלים הנכונים חברות יכולות להשיג פטנטים על תוכנה שיעלו את ערכן.

  גרשון פניטש הוא שותף בחברת פניגן שבה הוא ראש קבוצת תכנון קניין רוחני אסטרטגי וראש הסניף הישראלי של החברה. הוא בעל ניסיון של מעל 30 שנה בחוקי פטנטים ומרצה אורח בבית הספר לעסקים של אוניברסיטת תל אביב שם, במשך שלוש השנים האחרונות, קיבל את פרס המרצה המצטיין עבור הקורס שלו במנהל עסקים על פיתוח ושימוש בפטנטים ככלים עסקיים אסטרטגיים. בנוסף להתדיינות בסכסוכים מורכבים הקשורים להפרות פטנטים בבתי המשפט המחוזיים בארצות הברית ובוועדה האמריקאית לסחר בינלאומי (ITC), גרשון מייעץ בקביעות לחברות על מנת לעזור להן לפתח גישה ממוקדת עסקית לרישום פטנטים בכדי לשפר את הכנסותיהן. ניתן להשיגו ב- gerson.panitch@finnegan.com.

  מקצוענים קשורים

  גרשון ס. פניטש
  Email