חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • חברות מצליחות פשוט לא רושמות פטנט על כל דבר – הן מתכננות ומיישמות אסטרטגיה

  08 אוק 2018
  אליוט קוק, ג´ף ברקוביץ

  חברות מתוחכמות יודעות שפטנטים הם גורם הכרחי בכלכלה העכשווית. פטנטים מהווים מחסום נגד מתחרים הפעילים בטכנולוגיה מסוימת. ללא פטנטים, חברות מהמרות על העתיד שלהם בהיותן חסרות הגנה נגד מתחרים אשר מעתיקים את הטכנולוגיות שלהן. אולם, יש חברות שלוקחות את הדברים רחוק מדי. יש חברות – או אולי מדובר במהנדסים ומפתחי התוכנה הנלהבים שלהן – שמחליטות לרשום פטנט על כל פרט חדשני פוטנציאלי בטכנולוגיות שלהן. הגישה הלא ממוקדת ונחפזת הזו לרישום פטנטים, עלולה להוות הימור לא פחות מגישת "לא לרשום פטנט על כלום". שתי הגישות סובלות מאותו פגם – העדר אסטרטגיה. שתיהן מובילות לעלויות גבוהות ובזבוז הזדמנויות ליצור ערך אמיתי.

  הדגמה קצרה של שני סוגי הבעיות:

  ראשון, דמיינו חברה שמפתחת טכנולוגיה מבוססת תוכנה חדשה או מתקן מכני, אך מחליטה לא לרשום פטנט על שום דבר. אנו קוראים לזה אסטרטגיית "לא לרשום פטנט על כלום". כמו רב החברות, אין מחסומים מוטמעים (למשל תקנות ממשלתיות, עליות  מחקר ופיתוח עצומות, בסיס לקוחות שלא ניתן להעביר וכו') אשר מגנים על חברת "לא לרשום פטנט על כלום" הזו. אולם, המוצר שהם פיתחו חדשני ולקוחות אוהבים אותו. כאשר המוצר של החברה מתחיל סוף סוף ליצור רווח לאחר שנים של השקעה ומחקר, מתחרה מגלה את המוצר בשוק ומחליט לייצר עותק – תמורת מחיר נמוך יותר או עם מאפיינים להוספה שלקוחות גם אוהבים.

  שני,  תחשבו על חברה ש"רושמת פטנט על הכל" המאפשרת למהנדסים ומפתחי התוכנה שלה לרשום פטנט על כל מאפיין חדש שנראה להם מדליק ושונה. לאחר שתוציא המון כסף על פטנטים, לחברה יהיו מספר פטנטים ספציפיים במיוחד על גבי מאפיינים שונים. חלק מהמאפיינים חשובים לתכנית העסקית ארוכת הטווח של החברה, אך רובם לא. חלק מהפטנטים מסתוריים או פשוט לא ברורים.

  בשתי הדוגמאות הללו, החברות לא הצליחו לפתח וליישם אסטרטגיית פטנטים. בקצרה, כאשר חברות מנסחות אסטרטגיה עסקית, על הפטנטים לשחק חלק בלתי נפרד ממנה. רישום פטנטים בצורה מצומצמת או פזיזה אינה אסטרטגית במיוחד ואינה דרך ליצור ערך עבור חברה.

   

  אליוט קוק וג'ף ברקוביץ הינם שותפים בפניגן. פניגן הינו אחד ממשרדי עורכי הדין הכי גדולים בעולם אשר מתמחים בקניין רוחני ומייצגת כ-140 חברות ישראליות מובילות בתחומן העוסקות בפיתוח טכנולוגיה חכמה וחדשנית ומספקת ללקוחותיה ייעוץ משפטי.  

  אנו מזמינים אתכם לפגוש אותנו בכנס ג'רני ב-17 לאוקטובר במלון הילטון תל אביב.

  מקצוענים קשורים

  אליוט סי. קוק
  Email
  ג´פרי א. ברקוביץ´
  Email