חפש פניגן

פטנטים עבור שיטות עסקיות

הגנה על שיטות עסקיות בסביבה משפטית משתנה
במשך עשרות שנים הניסיון להגן על שיטות ושירותים עסקיים חדשניים הציב אתגרים ייחודיים, הן נוכח ההוראות חדשות לאתגור פטנט, שנקבעו בעקבות החוק האמריקאי למסחר בהמצאות (America Invents Act) והן בעקבות תקדימים משפטים בערבות פסק הדין בתיק המפורסם של בילסקי נגד קאפוס (Bilski v. Kappos). פניגן שומרת על מקומה בחוד החנית של ההתפתחויות החשובות בשני תחומים אלה. פניגן הייתה הראשונה לעמוד בהצלחה מול הועדה לתביעה וערר (PTAB) כשהגישה עתירה לעיון מחדש לאחר אישור הפטנט עבור שיטה עסקית. פיניגן ייצגה בהצלחה את בילסקי בפני בית המשפט העליון האמריקאי, בשתי הסוגיות והבטיחה להם הגנה על השיטה העסקית שלהם, ובו זמנית יצרה תקדים בכך שבפועל נקבע כי זהו חלק אורגני מתיק הפטנטים שלהם.

ניסיון מתמשך
מזה חמישים שנה פניגן שותפה במאמצים לעצב את החוקים כך שיעודדו ויקלו על פיתוחים חדשניים לעיבוד מידע וחדשנות עסקית. עוד בשנות ה-70 ייצגנו חברות בתחום התוכנה, בתקופה שבית המשפט העליון של ארצות הברית עוד לא ידע כיצד להגדיר את מאפייני ההגנה של פטנטים עבור תוכנות מחשב. בעקבות החלטת בית המשפט העליון בתיק דיאמונד נגד דיהר (Diamond v. Diehr) ב-1981, אשר הגדירה את היקף ההגנה המתאים להמצאות הקשורות למחשוב, עבדנו יד ביד עם משרד הפטנטים וסימני המסחר בארה"ב (USPTO) כדי לעצב סטנדרטים עבור בחינת יישומים בתחום התוכנה.

פניגן הייתה מעורבת בכמה מהכרעות בית המשפט המרכזיות ביותר בכל הנוגע להיקף ההגנה על פטנטים. ב-1980 הגשנו דוח אמיקוס לבית המשפט העליון עבור תיק דאימונד נגד צ'אקברטי (Diamond v. Chakrabarty) בנוגע לרישום פטנטים עבור אורגניזמים מן החי. בנוסף, ניסחנו את הבקשה בנוגע לתיק לאורי (In re Lawry) וכן ייצגנו את התובעים באותו מקרה בפני ה-USPTO. מקרה זה קבע את היקף הפטנטים הקשורים למבני מידע המעובדים על ידי מחשבים (machine-readable data structure). בפני הערכאה הפדרלית, ייצגנו את אחד הצדדים ב- AT&T Corp. v Excel Communications Inc., אשר עסקה ברישום פטנט עבור שיטה ל​​קביעת חיובי טלפון. כמו כן, הגשנו תקציר אמיקוס לערכאה הפדרלית במקרה של Beauregard, שעניינו היה תביעות זכאות  לתוכנת מחשב הנישאת על מדיום ממשי, כגון דיסקט. בנוגע לשאלת הזכאות של פטנטים, הגשנו לאחרונה תקציר אמיקוס לבית המשפט העליון בתיק Mayo v. Prometheus  ובפני הערכאה הפדרלית בתיק ACLU v. Myriad.

 

פטנטים עבור שיטות עסקיות לאחר מקרה בילסקי

מעורבותה של פינגן בפרשת בילסקי החלה בהגשת דוח אמיקוס עבור האגודה המשפטית האמריקאית לקניין רוחני בארה״ב, עוד לפני שהמקרה הוצג בפני הערכאה הפדרלית. המשכנו את מעורבתנו עם הגשת דוח אמיקוס למשרד אקסנצ'ר (Accenture) במסגרת שימוע בהרכב מלא בבית המשפט. בעקבות זאת פנו אלינו מטעם בילסקי שננסח עבורם הערכת מצב בטרם ניגשו לתביעה בבית המשפט העליון. מהלך זה הוביל לכך שמייק ג'ייקס, אחד השותפים בפניגן, ייצג את בילסקי בפני בית המשפט העליון האמריקאי. בית המשפט קיבל בהחלטתו את העמדה שהוצגה על ידי פניגן, כי מבחן המכונה-או-טרנספורמציה (machine-or-transformation test) שנקבע על ידי החוק האמריקאי בכדי להעריך את זכאות הפטנט עבור מוצר מסוים הינו מגביל מידי, וכי חוק הפטנטים אינו מוציא מכלל אפשרות רישום פטנט עבור שיטות עסקיות.

 

בעידן פוסט-בילסקי חידושים בתחום המסחר האלקטרוני, השירותים הפיננסיים ושיטות רפואיות ממשיכים להתפתח ולשגשג. פינגן מייעצת לחברות באסטרטגיות העולות בקנה אחד עם ההוראות שבית המשפט העליון קבע בעקבות מקרה בילסקי כמו גם בהחלטת מאיו נגד פרומת׳אוס (Mayo v. Prometheus). עם החלת ההחלטות של בתי המשפט העליון בערכאות הנמוכות יותר, פיניגן הציעה את שירותיה ומומחיותה ללקוחות שעניינן רישום פטנטים בערכאות הפדרליות עבור שיטות עסקיות ותוכנות מחשב. לדוגמה, ייצגנו בהצלחה את Research Corporation Technologies בפני הערכאה הפדרלית, אשר היפכה את פסק הדין התקצירי אשר שלל את הזכאות לפטנט של שיטות הדפסה דיגיטליות (half-toned digital images), ובעקבות זאת נקבע כי רק המצאות "מופשטות בעליל" אינן זכאיות לפטנט.

 

ההתמקדות של פניגן ברישום פטנטים עבור שיטות עסקיות ובשאלות של זכאות פטנטים, כמו גם הניסיון הרב שלה, בא לידי ביטוי גם הכתיבה והפרסום הנרחבים שלנו בנושא. במהלך עשרים השנים האחרונות, עורכי הדין והפטנטים שלנו פרסמו למעלה מ-60 מאמרים בנושאים הקשורים לפטנטים עבור שיטות עסקיות, כולל פרקים במדריך BNA לדיני קניין רוחני בתחומים אלקטרוניים ותוכנות מחשב. בנוסף, בשלוש השנים האחרונות בלבד, המשרד אירח תריסר סמינרים או סמינרים מקוונים בנושא, ועורכי הדין והפטנטים שלנו הציגו בכנסים המאורגנים על ידי עמותות משפטיות, ארגונים עסקיים ומוסדות אקדמיים.

קרא עוד +

מקצוענים קשורים

ג´פרי א. ברקוביץ´

+1 571 203 2710
Email

אליוט סי. קוק

+1 571 203 2738
Email