חפש פניגן

עריכה וליטיגציה של פטנטים בבריטניה

עריכה וליטיגציה של פטנטים בבריטניה היא חלק מתחום ההתמחות פרקטיקת קניין רוחני באירופה

עריכה וליטיגציה של פטנטים בבריטניה הפטנטים בפועל הוא חלק בפועל האירופי שלנו בפועל IP.

למרות שמשרד הפטנטים האירופאי (EPO) אחראי על אישרור מרבית הפטנטים התקפים בבריטניה, משרד הפטנטים הבריטי (UKIPO) מציע מספר שירותים שאינם מסופקים על ידי ה-EPO. בנוסף, עד שבית המשפט המאוחד לפטנטים יפתח, ה-UKIPO ובתי המשפט הלאומיים של בריטניה ישמרו על סמכות השיפוט הבלעדית לדון בסוגיות הקשורות לפטנטים בבריטניה. לעורכי הפטנטים האירופאים של פניגן יש את הכישורים והמומחיות הנדרשות בכדי לסייע בכל התחומים הקשורים לקניין רוחני בבריטניה.

 

רישום ותביעה של פטנטים בבריטניה

המסלול המהיר והזול ביותר לרשום פטנטים בבריטניה עובר ב-UKIPO, וזאת בניגוד לעיכובים השכיחים ודמי הרישום הגבוהים ב-EPO. עובדה זו רלבנטית במיוחד עבור חברות הרוצות להינות מקיצוצי המס על קניין רוחני (patent box). בפניגן, אנו מעצבים את אסטרטגיות הרשום הגלובליות של הלקוחות שלנו, כך שיהיו בעמדה הטובה ביותר לזכות בכל היתרונות שהמערכת הבריטית מציעה.

 

הליכי השימוע במשרד הפטנטים הבריטי

ל- UKIPO סמכות השימוע במגוון רחב של תביעות:

  • זכות ממציא: משרד הפטנטים הבריטי יכול להיות להתבקש לשפוט אם לאדם מסוים הזכות לקבוע שהוא הממציא של פטנט או יישום של פטנט. החלטה כזו עשויה להוות תקדים לקראת זכאות או להוביל להליכי פיצויים, כפי שיתואר בהמשך.
  • זכאות: משרד הפטנטים הבריטי יכול לקבל החלטות בנוגע למחלוקות הנוגעות לבעלות על פטנט או יישום של פטנט. ישנו מגוון אפשרויות לפתרון מחלוקות הנובעות מהגשה של פטנט על ידי צד שלא היה זכאי לעשות כן, או וכן במקרה שצד זה זכה לזכאות על פטנט, לרבות: ביטול הפטנט; סירוב לבקשת הפטנט; מתן רישיון; העברת הבקשה או הפטנט עצמו לצד הזכאי; או צו המאשר כי לצד הזכאי הזכות להגיש בקשה חדשה לפטנט.
  • פיצויים להמצאות של מועסקים: על פי החוק הבריטי, המעסיק על פי רוב נחשב לבעלים החוקיים של כל המצאה של שהומצאה על ידי אחד ממועסקיו, במהלך העסקתם. אולם, משרד הפטנטים הבריטי רשאי לפסוק פיצויים לטובת מועסק, שלהמצאתו הייתה תועלת יוצאת דופן למעסיקיו.
  • ביטול: החוק בבריטניה אינו מאפשר ערעור על פטנטים באותו אופן בו מערערים על פטנטים אירופאים ב-EPO. עם זאת, ניתן לתבוע ביטול של פטנט בבריטניה בבתי המשפט או ישירות במשרד הפטנטים הבריטי. עובדה זו מעניינת במיוחד כאשר שוקלים לערער על פטנטים אירופאים לאחר שמסגרת תשעת החודשים לערעור פגה עבור המשרד האירופאי.
  • הצהרות על אי-הפרת זכויות יוצרים: כל אחד רשאי לבקש מה- UKIPO להצהיר כי מעשיו אינם מפרים פטנט מסוים. הכרזה על אי הפרה היא כלי הגנתי שימושי כאשר אחד הצדדים חוש לתבוע בגין הפרה.
  • התנגדות לתיקונים לאחר קיבול-פטנט: לא ניתן לערוך מחדש פטנט בריטי שיוביל להרחבה של היקף ההגנה שלו או להוספות משמעותיות למפרט של הפטנט. לצד שלישי שמור הזכות להתנגד לכל תיקון המתווסף לקבול-הפטנט המקורי, ושפועל בניגוד לדרישות הנ״ל.

פניגן מעניקה ייעוץ מקיף ללקוחותיה בכל הסוגיות הללו, ובמידת הצורך אנחנו מייצגים אותם בדיונים בפני משרד הפטנטים הבריטי.

 

חוות דעת מטעם משרד הפטנטים הבריטי

משרד הפטנטים הבריטי רשאי לתת חוות דעת על הזכאות או על ההפרה של פטנט בבריטי. חוות דעת אלה ניתנות ללא משוא פנים, וכך הן הופכות לכלים שימושיים עבור תובעים ונתבעים להעריך את חוזקם של תיקי הפטנטים שלהם, ולקבל על סמך זאת החלטה מושכלת אם להמשיך להתדיינות משפטית. ואכן, חוות דעת אלו לרוב מעודדות את הצדדים ליישב את המחלוקת מחוץ לכותלי בית המשפט. הבקשה לחוות דעת מהווה גם תהליך זול יחסית לערער על פטנטים בריטיים, שכן בסמכות משרד הפטנטים הבריטי לבטל פטנט שחוות הדעת עליו קבעה שאיננו חוקי. המומחיות של פניגן בכתיבת תביעות חזקות ונהירות ובהבנה טכנית עמוקה מבטיחה ללקוחתינו את מרב הסיכויים לקבלת חוות דעת חיובית.

 

בית משפט לעיסקי קניין רוחני

בית המשפט לעיסקי קניין רוחני (Intellectual Property Enterprise Court - IPEC), מהווה את הערכאה הבריטית לסכסוכי פטנט בערך נמוך. ההליכים של ה-IPEC הם יחסית פשוטים, מוכוונים להשגת תוצאות מהיר ובמחיר נמוך. הליכים אלו מבדילים את העבודה מול ה-IPEC מכל שאר הערכאות הבריטיות. יתרון נוסף של ערכאה זו עבור מחלוקות בעלות ערך נמוך, הוא שסך הנזקים והעלויות שניתן לתבוע מוגבל. כך צדדים המעוניין לתבוע להעריך את החשיפה הפיננסית שלהם מבעוד מועד. לפניגן יש עורכי דין ופטנטים המוסמכים לייצג את לקוחותינו הן בפני ה- IPEC והן בפני בית המשפט העליון של בריטניה.

קרא עוד +