חפש פניגן

התנגדות לפטנטים

התנגדות לפטנטים היא חלק מתחום ההתמחות פרקטיקת קניין רוחני באירופה

התנגדות לפטנטים היא חלק מהעבודה השוטפת של הפרקטיקה האירופאית שלנו

תהליך ההתנגדות במשרד הפטנטים האירופאי מציע לזמן מוגבל לאחר קיבול-פטנט, לכל צד שלישי להגיש התנגדות לרישום פטנט במשרד עצמו. האפשרות לאתגר פטנט אירופאי באופן מרוכז לאחר קיבול-פטנט מהווה אופציה אטרקטיבית יותר מאשר לאתגר את הפטנט דרך הליכים המקומיים של כל מדינה חברה באיחוד. לאתגר פטנט בכל מדינה בנפרד עלול להתבטא באכיפה לא אחידה ברחבי האיחוד בנוסף על בזבוז מיותר של כסף וזמן.

מדי שנה מובאים בפני ה-EPO למעלה מ-3,000 ערעורים על פטנטים (כ-5% מכלל הפטנטים המאושרים בשנה). השימוש הנרחב בהליכים אלה נובע בחלקו משיעור ההצלחה הגבוה. מבחינה היסטורית, שליש מכל הערעורים מביאים לביטול הפטנט, ועוד כשליש מסתכמים בצמצום הפטנט. לאחרונה, הגשות רבות עוברות עריכה נוספת במטרה למנוע את האפשרות לבטלו באופן הזה. הסטטיסטיקות גם כן מעודדות הגשת ערעורים נוספים במידה וההגשה הראשונה כשלה. שיעור ההצלחה של ערעורים המועלים בפני הועדה לערעורים של ה-EPO עומד על כ-50%.

יתרון נוסף של ההליכים הללו הוא היריעה הרחבה של עילות להגשת ערעור, הכוללת חדשנות ויצירתיות (על בסיס מוצרים שכבר נמצאים בשוק, כולל שימוש ציבורי), העדר מידע הכרחי בתיק הפטנט ויישום תעשייתי; העדר גילוי נאות ו/או מקורות; ולבסוף בעקבות הוספה של מידע חדש לתיק במהלך הדיון. בהשוואה לליטגציה משפטית, עלות הערעור הוא יתרון נוסף, וזאת מכיוון שרוב התהליך מסתכם בעבודת תיעוד מקדימה ובהופעה אחת בפני הערכאה. אולם, העובדה שהאיחוד האירופאי מגביל את חלון ההזדמנויות מוגבל לתשעה חודשים בלבד מיום קבלת הפטנט, מערער פוטנציאלי חייב להיות עם היד על הדופק ולעקוב אחר מפת הפטנטים העולמית. לכן, כל תוכנית להגשת ערעור על פטנט חייבת לנטר אחר ולמפות בצורה יעילה את אסטרטגיות רישום הפטנטים של המתחרים. 

עורכי הדין והפטנטים של פניגן מבאים עמם את הניסיון הדרוש בכדי להתמודד עם המורכבויות של תביעות הערר. כחלק מעבודתנו השותפות אנחנו מגנים על הפטנטים של לקוחותינו - לעתים קרובות משמעות הדבר התמודדות עם מספר תביעות בו זמנית. באותו הזמן אנו גם מסייעים ללקוחותינו לבסס חופש פעולה (freedom-to-oporate), כלומר לחתור עמם לערעורים על פטנטים של המתחרים שלהם, בפני הועדות הרלבנטיות של ה-EPO. בזכות תחומי ההתמחות של עורכי הדין והפטנטים שלנו, צוותי הערעור של פניגן מייצגים קהל לקוחות מגוון המגיע מכל סוגי התעשייה. לאחר שנים בהן פניגן מסייעת ללקוחותיה עם הליכי תביעות הערר, עורכי הדין והפטנטים שלנו מכירים היטב את המערכת המורכבת של האיחוד האירופאי לרישום ואכיפה של קניין רוחני, וגם כיצד לשמור על היתרון היחסי של לקוחותינו לאורך כל הדרך.

הניסיון המשפטי הרב שלנו בשילוב עם ההיכרות המעמיקה שלנו עם הליכי קבול-פטנט במשרד הפטנטים והסימון מסחרי של ארה״ב (USPTO), מאפשרים לנו בפניגן להציע ללקוחותינו הדרכה מושכלת לגי האופן הטוב ביותר לתאם תביעות ערר במציאות גלובלית. מעבר ליכולת שלנו לתאם הפעילות שוטפת בין הערכאות המשפטיות השונות באופן האופטימלי ביותר, אנו מסתמכים על הניסיון הרב שלנו בכדי להבטיח עבודה יעילה שמשלבת בצורה אינטליגנטית רק את ההליכים ההכרחיים להשגת התוצאות הטובות ביותר עבור לקוחותינו.

קרא עוד +