חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • עצירת הפרות בקו הגבול: אסטרטגיה מנצחת במלחמת הפטנטים

  23 מאי 2018
  גלובס IT

  חברות ההיי-טק הישראליות אינן ידועות כארגונים שנחבאים אל הכלים. כנציגים אותנטיים של אומת  הסטארט אפ, הם משחקים כדי לנצח כאשר מדובר בפיתוח טכנולוגיה פורצת דרך. אבל לעתים קרובות יותר, הם לא פועלים כדי לנצח כאשר מדובר בהגנה על החידושים שלהם. כתוצאה מכך, המתחרים שאוהבים את מה שהם רואים בישראל, פשוט "משאילים" את הרעיונות. אלא אם כן הטכנולוגיה מוגנת כראוי, העתקת חידושים טכנולוגים של אחרים נחשבת כמשחק הוגן בעולם הפטנטים. אבל, זה מטריד במיוחד כאשר לחברה המעתיקה יש משאבים הרבה יותר גדולים מהחברה הישראלית שממנה ההמצאה הועתקה. הגורילה הגדולה יכולה להשתמש בערוצי המכירות והשיווק שלה כדי להפוך את הרעיונות של החברה הישראלית לרווחים עצומים, ולעתים קרובות היא משאירה את החברה הישראלית להתבונן מהצד וללקק את פצעיה.

  אבל לחברה הישראלית יש כלי אחד שיכול לאזן את הכוחות במגרש המשחקים וזהו פטנטים חזקים ונכונות לאכוף אותם במידת הצורך. "לא כל הפטנטים נוצרו שווים", אומר גרשון פניטש, שותף בפיניגן, והמנהל של פעילות פיניגן בישראל, אחת מחברות הקניין הרוחני המובילות בעולם. רוב האנליסטים טוענים כי זה חריג ונדיר למצוא פטנט רב עוצמה שמסוגל לחסום מתחרים בצורה מספקת. אם חברה רוצה להשתמש בפטנטים כדי להשיג את היעדים העסקיים שלה, הפטנטים חייבים להיות כתובים אסטרטגית מנקודת מבט של אכיפה בבתי משפט. אחרת, הרבה כסף ניתן להשקיע בפיתוח פטנטים, אך הם יהיו למעשה חסרי ערך .

   "זה אירוני", אומר פניטש, "שחברות היי-טק ישראליות רבות מחזיקות בידיהן טכנולוגיה חזקה שתאפשר שליטה בשווקים עצומים עם פטנטים אסטרטגיים מתאימים, אבל הן חותכות פינות ומשאירות את הדלת פתוחה לאחרים ומאפשרת להם לעקוף את הפטנטים."

  אבל לא מדובר רק בפטנטים חזקים. מדובר גם בנכונות לאכוף אותם נגד אלה שפוגעים בעסק שלך. "אני מכיר חברה אחת בישראל שיש לה תיק פטנטים רב עוצמה, שיכול היה לעצור את כל המתחרים. כל שנה במהלך שש השנים האחרונות, החברה צופה כשקבוצה הולכת וגדלה של מתחרים גונבת מעסקי החברה וגורמת להורדה במחירי הפרימיום של מוצרי החברה עד כדי הורדתם קרוב למחירי עלות. אובדן עשתונות וקיפאון של הנהלת החברה גרם לחברה לאבד כרבע מיליארד דולר במכירות באותה תקופה, ועכשיו הוא מסכן ומטרפד את מה שהיה פעם עתיד מזהיר. זהו סיפור עצוב" אומר פניטש.

  לעומת זאת, בחודש שעבר הגישה סינרון מדיקל תביעה נגד 18 חברות בהן היא מאשימה אותן בהפרת פטנטים שלה, המגינים על טכנולוגית Profound  של סינרון,(RF micro-needling (technology המיועדת לטיפול בקמטי פנים. הפטנטים נכתבו באופן אסטרטגי כדי למנוע מן המתחרים לעקוף אותם. 18 חברות, שנתבעו כולל Lumenis, Pollogen, EndyMed, Invasix ו- Inmode מציעות מוצרים מתחרים, וסינרון תבעה את כולן בועדה הבינלאומית למסחר (International Trade Commission , או בקצרה ITC)  בוושינגטון, כדי לחסום את היבוא של מוצרים אלה לארה"ב. ג'ף קרוז, נשיא סינרון הסביר את הרציונל לתביעה: "לאורך השנים, החברה השקיעה רבות בפיתוח מערכת Profound  שאנו מאמינים שהיא המובילה בעולם, ואנו לא נאפשר לאחרים לפגוע בזכויות הפטנט שלנו".

  מכיוון שלסינרון יש מספיק פעילויות בארה"ב, היא הצליחה לנצל את  ITC כפורום לתבוע את כל 18 החברות בתביעה אחת. הפעולה אמורה להסתיים תוך 16 חודשים, ואם סינרון תנצח, יוציא ה- ITC צו מניעה, וימנע מ -18 החברות לייבא את הסחורות המפרות לארצות הברית.

  גרשון פניטש, המלמד אסטרטגיית הפטנטים בתכנית MBA באוניברסיטת תל אביב, ייצג למעלה מ -130 מחברות הטכנולוגיה המובילות בישראל, ומוביל את צוות עורכי הדין פיניגן המייצג את סינרון, אומר כי ה- ITC הוא כלי רב עוצמה, שחברות ישראליות נוטות להתעלם ממנו פעמים רבות מידי. "במקום להיאבק בבתי משפט רבים נגד מפרים רבים על פני תקופה של שנים רבות, תביעה אחת ב- ITC יכולה לעשות את העבודה בתוך פחות משנה וחצי ולחסום לחלוטין את הייבוא של המוצרים המפרים לארה"ב, הסביר פניטש. מכיוון שארה"ב מייצגת כרבע מהכלכלה העולמית, ה- ITC הוא פורום רב עוצמה שחברות ישראליות אינן יכולות להרשות לעצמן להתעלם ממנו. פיניגן, שמשרדה הראשי ממוקם בוושינגטון הבירה, לא רחוק מה- ITC, מעורבת באחוזים משמעותיים של תביעות ב- ITC.

  מקצוענים קשורים

  גרשון ס. פניטש
  Email