חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • עצות מועילות להגנה על אמצאות בתחום אבטחת-סייבר

  13 מרץ 2016
  NRG

  מומחים בתחום אבטחת-סייבר שיתפו לאחרונה את הציבור בתחזיותיהם לשנת 2016 בתחום האבטחה, ובין אתגרי אבטחה נוספים שציינו, הזהירו מפני מעשי-קונדס ברשת הצפויים להתרחש בקשר לבחירות המתקרבות לנשיאות בארה"ב; מפני סיכונים חדשים של פשיעת-סייבר באמצעות כּיוּס ארנקים טלפוניים; וכן מפני עלייה בפגיעוּת בעקבות הזדקנות האינטרנט. 

  אתגרים אלה מניחים הזדמנות גדולה לפתחה של ישראל, המשוּפּעת במומחיוּת בתחום אבטחת-סייבר. אולם בדיוק כפי שאמצעי אבטחת-סייבר לקויים יכולים להותיר חברה במצב פגיע, כך גם הגנת קניין-רוחני לא-מתאימה עלולה להעמיד את העסק שלכם בפני סיכון מסוג אחר: הסיכון שהמתחרים יעתיקו את הרעיונות הנהדרים שלכם, ויגזלו את הרווחים המגיעים לכם בדין. גם כשמדובר בחברות סייבר-טק צעירות, שטרם עלו על הרדאר של מעתיקים למיניהם, הגנה לקויה על קניין רוחני עלולה לסכּל את יכולתה של החברה לגייס די מימון. משקיעי הון-סיכון אינם נוטים להשקיע בחברות כאשר להערכתם קיים סיכון שגורמים אחרים יוכלו להציע פתרון דומה. 

  דמיינו לעצמכם תרחיש שבו חברה פיתחה אמצאה חדשה, שמשפרת מאוד את אבטחת-הסייבר עבור תשתיות קריטיות. את התוכנה החדשה הזו ניתן לשלב בפלטפורמות וברכיבים רבים, והיא מספקת הגנה מעולה מפני פריצות, חדירות, תוכנות "רחרחן" ואיומי אבטחה אחרים. החברה נלהבת מהפוטנציאל הטמון בטכנולוגיה פורצת-הדרך שפיתחה, אך חוששת שמא גורמים אחרים יציעו פתרון דומה, שיערער את שוויה של החברה. 

  מטרתו של מאמר זה היא לענות על שאלות ליבה בנושא קניין רוחני, שנשאלו על ידי מנהליה של החברה שהוצגה בתרחיש זה. 

  כיצד להגן על האמצאות שלנו? 

  ישנן שתי דרכים עיקריות באמצעותן ניתן להגן על רכיב אבטחה חדש – פטנטים וסודות מסחריים. פטנטים הם אמצעי רב עוצמה, מכיוון שמתחרה שעושה שימוש באמצאה שלכם המוגנת בפטנט יכול להימצא אחראי להפרת הפטנט, אפילו אם לא ידע על קיומו של הפטנט שלכם. אולם ישנם סיכונים המתלווים לרישום פטנטים. ראשית, יש לנסח אותם בזהירות. הכל תלוי בסמנטיקה. מלה שגויה אחת - והפטנט יכול להיות חסר-ערך. כמו כן, הענקת פטנטים נעשית על ידי ענף אחד של הממשלה, בעוד שאכיפתם נעשית על ידי ענף אחר. הכללים לא תמיד זהים, ואם פטנט אינו עומד בכללים שנקבעו על ידי בית המשפט, הוא עלול להיות חסר-ערך. מסיבה זו, חשוב לפתח את הפטנטים בעזרת עורכי דין המנוסים באכיפת פטנטים בבית המשפט ומכירים, הלכה למעשה, מאות כללים שנקבעו על ידי בית המשפט. 

  סיכון נוסף הכרוך בפטנטים הוא היותם מסמכים פומביים, וייתכן שישנם פרטים מסוימים שהחברה שלכם לא מעוניינת לחשוף באופן פומבי. עבור פרטים אלה, סודות מסחריים עשויים לספק את ההגנה הטובה ביותר, כל עוד מתחרים לא יוכלו לגלות את הסודות שלכם באופן עצמאי. 

  עבור רוב החברות בתחום אבטחת-סייבר, ההגנה הטובה ביותר היא שילוב מאוזן בין הגנה באמצעות פטנט לבין הגנה באמצעות סוד מסחרי. על חברות לרשום פטנטים על אמצאות חשובות שגורמים אחרים עשויים לגלות בכוחות עצמם, ולהתייחס כסוד מסחרי לאותן אמצאות שקרוב לוודאי שגורמים אחרים לא יגלו באופן עצמאי. 

  על איזה אמצאות עלינו לרשום פטנטים? 

  חברות סייבר-טק מתחבטות לעתים קרובות בשאלה האם לרשום פטנט על אלגוריתמי-ליבה. אם האלגוריתמים האלה ניתנים לגילוי על ידי כל מי שבוחן את המוצר שלכם, כדאי לבחור בהגנה באמצעות פטנט. כמו כן, המוצרים שלכם מכילים מאפייני-משנה רבים. כדאי לשקול לרשום פטנטים רק על אותם היבטים שמניעים את מכירות המוצר. בעוד שרוב האנשים מתייחסים לפטנטים כאל מסמכים טכניים, למעשה הם מהווים כלי-עבודה עסקיים. פטנט הוא בעל-ערך רק אם הוא נוּסח בדרך שמונעת מאחרים לפגוע בהשגת היעדים העסקיים שלכם. לכן, הדרך הטובה ביותר לבחון את האמצאות שלכם מבחינה אסטרטגית היא להציג את השאלה: "עד כמה המאפיין הזה נחוץ למתחרה הצפוי שלנו"? עליכם לרשום פטנטים רק על אותם מאפיינים שמקנים לחברה יתרון אסטרטגי. 

  כמה בקשות לרישום פטנטים עלינו להגיש? 

  בדיוק כפי שאבן אחת המונחת על הכביש ככל הנראה לא תעצור את התנועה, בדרך כלל אין די בפטנט יחיד כדי לעצור את המתחרים. רוב החברות המתייחסות ברצינות לנושא הפטנטים מפתחות תיק פטנטים. כאשר מדובר בחברת הזנק טיפוסית בתחום הסייבר-טק, בשנתיים הראשונות לקיומה, לעתים קרובות התועלת הרבה ביותר תצמח מהגשת חמש או שש בקשות לרישום פטנטים, המכסים את אותם הבדלים-קלים חשובים שהמתחרים יזדקקו להם כדי להתחרות ביעילות. אבל בכל הקשור לפטנטים, האיכות חשובה יותר מהכמות. שישה פטנטים שתוכננו באופן אסטרטגי יכולים לספק הגנה חזקה יותר מ-100 פטנטים שאמנם נוסחו היטב מבחינה טכנית, אך מחטיאים את המטרה מבחינת כוח החסימה שלהם. 

  היכן עלינו להגיש בקשות לרישום פטנטים? 

  פטנטים הם טריטוריאליים. רישום פטנט בארה"ב אמנם אינו מספק כל ערך מחוץ לארה"ב, אך מכיוון שארה"ב היא שוק בעל חשיבות קריטית, חברות סייבר-טק מגישות בדרך כלל בקשות לרישום פטנטים קודם כל בארה"ב. הגשת בקשות במסגרת האמנה הבינלאומית לשיתוף פעולה בענייני פטנטים (PCT) מאפשרת לחברות לדחות את העלויות הכרוכות בהגשת בקשות פטנט בינלאומיות. בסופו של דבר, בחירת הארצות שבהן אתם מבקשים להשיג הגנה באמצעות פטנט צריכה להיעשות בהקבלה למקומות שבהם אתם מצפים לקיים את מרבית הפעילות העסקית שלכם. 

  כמה זמן לוקח לרשום פטנט? 

  בארצות רבות, כולל בארה"ב, תהליך רישום פטנט נמשך לעתים קרובות כשלוש שנים. בארה"ב ניתן לקצר את התהליך באמצעות הליך 'מסלול מהיר', הכרוך בתשלום היטל ממשלתי נוסף. חברות סייבר-טק שמשתוקקות להרשים משקיעים יכולות להסתייע בהליך של מסלול מהיר. 

  מתי עלינו להגיש את הבקשות לרישום פטנטים? 

  שיקול חשוב נוסף הוא המועד הנכון להגשת בקשות לרישום פטנטים – בשלב מוקדם, או רק לאחר שיש ודאות רבה יותר לגבי הערך המסחרי. כל אחת מהאפשרויות כרוכה בסיכונים משלה. אם תמתינו זמן ממושך מידי, אתם עלולים לגלות שמישהו הקדים אתכם בפנייה למשרד הפטנטים. אם תגישו את הבקשה מוקדם מידי, ייתכן שבסופו של דבר תגלו שהשקעתם ברעיונות שלעולם לא יבשילו מסחרית. דרך ביניים אחת שניתן לנקוט היא הגשה של בקשות לרישום פטנט זמני, שמאפשרת לכם להגיש 'גילויי אמצאה' בעלוּת נמוכה, ולהמתין עד שנה אחת לפני הגשת בקשות רישום רגילות. 

  האם עלינו לבצע חיפוש מקדים? 

  מכיוון שלא ניתן לרשום פטנט על משהו שכבר ידוע, לעתים קרובות כדאי ללמוד להכיר את "הידע הקיים" לפני שפונים לרשום פטנטים. באופן כללי, ככל שיהיה בידיכם מראש ידע רחב יותר על מה שכבר נעשה בתחום, ההגנה שהפטנט יספק לכם בסופו של דבר תהיה חזקה יותר. 

  המחברים הם עורכי דין שותפים במשרדFinnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner, LLP, אחד המשרדים הגדולים בעולם בתחום הקניין הרוחני. בשנה שעברה הכתיר כתב-עת חשוב בענף את משרד Finnegan "המשרד של העשור בתחום דיני הקניין הרוחני בארה"ב". משרד Finnegan סייע עד היום ליותר מ100 מהחברות המתקדמות ביותר בישראל לבנות תיקי פטנטים רבי-עוצמה ולנווט את דרכן במחלוקות משפטיות בנושא פטנטים. 

  פורסם לראשונה ב- NRG 

  © זכות יוצרים .Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner, LLP
  מאמר זה מיועד למסירת מידע, אין בכוונתו להוות ייעוץ משפטי, והוא עשוי להיחשב מאמר פרסומי על פי חוקי המדינה החלים בעניין זה. מאמר זה מבטא את דעת מחבריו בלבד ואין לייחס את האמור בו למשרד Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner, LLP או ללקוחות המשרד

  מקצוענים קשורים

  גרשון ס. פניטש
  Email
  ג´פרי א. ברקוביץ´
  Email