חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • מה חברות הגנת סייבר יכולות ללמוד ממלחמת הפטנטים בתחום הטלפונים החכמים

  21 ספט 2016
  Israel Defence
  ג´פרי סי. טוטן

  דיווחי חדשות על עלייה בתביעות קניין רוחני הן בדרך כלל תוצר של התקדמויות טכנולוגיות משמעותיות כגון טכנולוגית הטלפונים החכמים, אשר הובילה למלחמת פטנטים מאסיבית. בפרט, ההתדיינות המשפטית על פטנטים בין אפל וסמסונג, מקנה לקחים חשובים לאלה הצופים צמיחה ומחלוקות בענייני קניין רוחני בתחום הגנת סייבר. 

  גוון את תיק הקניין הרוחני שלך 

  בתביעות המשפטיות שלה בשנת 2011, אפל טענה הפרות פטנטים, מדגמים וחוזי מוצר. השימושבמגוון זכויות קניין רוחני מגבירה את סיכויו של בעל זכויות הקניין הרוחני להתאושש. פטנטים (Utility Patents) – זכויות הקניין רוחני שרב האנשים חושבים עליהם כשהם שומעים את המילה "פטנט" – מגנות על המאפיינים הטכניים או צורת השימוש במוצר. מדגמים (Design Patents) מגנים על ההיבטים הקישוטיים של המוצר, כגון הפינות המעוגלות של מכשיר האייפון והמראה ותחושה של ממשק נמשתמש הגרפי שלו (GUI). חוזי מוצר (Trade Ddress), הם צורה של הגנת סימן מסחרי, היכולים להגן על ההיבטים של צורת המוצר או אריזת המוצר שצרכנים מקשרים עם מקור המוצר. צורות אחרות של הגנת זכויות קניין רוחני אשר עשויות להתברר כמועילות, כוללות סודות מסחריים (מידע סודי המעניק יתרון תחרותי), סימנים מסחריים (השם והלוגו המקושר עם היצרן או המוצר) וזכויות יוצרים (התבטאות אומנותית כגון צילומים, שירים, קוד תוכנה או אפילו מדריכים למשתמש). 

  השימוש במדגמים 

  השקעתה של אפל במדגמים הוכיחה עצמה כבעלת ערך. השימוש במדגמים להגן למשל על ממשקי משתמש גרפיים, המראה והתחושה של תוכנות ניטור ושליטה, ההיבטים האסתטיים של מוצרים פיזיים והצורה של חלקי חילוף נפוצים, מאפשרים ליצרנים להגן בצורה חסכונית על המאפיינים שצרכנים רואים מולם. 

  הגנה מפני התקפות 

  לאחר שנתבעה על ידי אפל, סמסונג החזירה אש עם הפטנטים שלה. סמסונג הגישה תלונה לוועדה האמריקאית לסחר בינלאומי (ITC) ולקחה את המלחמה לבתי משפט מחוץ לארה"ב. פיתוח ושמירה על נכסי קניין רוחני עשויים להוות כיסוי הגנתי במחלוקות עתידיות. אם מתחרה טוען להפרת זכויותיו, העסק יכול להשתמש בזכויות הקניין הרוחני שלו על מנת למנוע תביעות, להגיע לפתרון מקובל של רישיון צולב או במידת הצורך, להצהיר על זכויות הקניין הרוחני שלו נגד המתחרה. 

  להיזהר מפני ארגוני סטנדרט טכנולוגיים 

  ארגוני סטנדרט טכנולוגיים, כגון אגודת מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה (IEEE) וארגון התקינה האירופאי בתחום התקשורת (ETSI), קובעים תקנים לציוד אלקטרוני בענייני תפעול, קשר ותקשורת. ארגונים אלה דורשים מחבריהם לתת רישיון עבור הפטנטים שלהם עם תנאים "סבירים ולא מפלים". סמסונג למשל, שכנעה את הוועדה האמריקאית לסחר בינלאומי שאפל הפרה את הפטנטים של סמסונג. אולם, נציג הסחר האמריקאי, בציטוט התחייבויות של סמסונג לתנאים סבירים ולא מפלים, סירב למתן סעד של צו מניעה. עסקים המחפשים להצהיר על פטנטים צריכים לקחת בחשבון את ההשפעה של התחייבויות בעקרונות התנאים הסבירים והלא מפלים ולנסות להשיג זכויות קניין רוחני אשר אינן כפופות להתחייבויות אלה. 

  להתכונן לסיפור ארוך 

  עורכי הדין של סמסונג התייחסו פעם לתביעה המשפטית שלהם מול אפל כ"וייטנאם" של אפל. מחלוקות בין מתחרים יכולות להוביל, כפי שקרה במלחמת הטלפונים החכמים, לתביעות ארוכות על זכויות קניין רוחני עם סיכונים גבוהים. כאשר תעשיה מכוונת לצמיחה מהירה, יש חברות שרואות בתביעות משפטיות כדרך להגביר את חדירתם לשוק. על המתחרים שלהם להתכונן לעמוד באתגר בעזרת תיקי זכויות הקניין הרוחני שלהם.

   

  © זכות יוצרים .Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner, LLP
  מאמר זה מיועד למסירת מידע, אין בכוונתו להוות ייעוץ משפטי, והוא עשוי להיחשב מאמר פרסומי על פי חוקי המדינה החלים בעניין זה. מאמר זה מבטא את דעת מחבריו בלבד ואין לייחס את האמור בו למשרד Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner, LLP או ללקוחות המשרד

  מקצוענים קשורים

  ג´פרי א. ברקוביץ´
  Email