חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • מדגמים: שווי פוטנציאלי של מאות מיליונים!!

  01 ינו 2016
  NRG

  במסגרת תיק שזכה לתשומת לב רבה, הותיר לאחרונה בית משפט לערעורים בארה"ב על כנו את הפיצוי שפסק חבר מושבעים, בגובה כלל הרווחים של חברת סמסונג ממכירת טלפונים חכמים שלגביהם נקבע כי הם מפרים שלושה מדגמים (design patents) של חברת אפל המתייחסים לחלק מהמעטפת החיצונית של מכשירי אייפון, ומדגם אחד המתייחס למסך ממשק-משתמש-גרפי. הפיצוי שנפסק היה בסכום של כמעט 400 מיליון דולר, על אף שהמדגמים התייחסו רק לחלקים מוגבלים של המכשירים האלקטרוניים המורכבים. 

  מטרתה של ההגנה באמצעות מדגם היא לעודד חדשנות על ידי מתן הגנה לעיצוב הקישוטי של מוצר (המכונה בלשון החוק "חפץ מיוצר"). חברות משתמשות ברישום מדגמים כדי להשיג לעצמן תקופת בלעדיות שבמהלכה הן יכולות להחזיר את ההשקעה שהשקיעו בעיצוב. מדגמים עוברים תהליך בחינה במשרד לענייני פטנטים וסימני מסחר של ארה"ב. הגנה באמצעות מדגם מחייבת שהעיצוב יהיה קישוטי, חדש, וכזה שאינו מהווה גרסה ברורה מאליה של עיצובים קיימים (המכונים "ידע קודם"). על מנת שניתן יהיה לרשום אותו כמדגם, על העיצוב להכיל מאפיינים קישוטיים מסוימים (בניגוד לעיצוב שהוא פונקציונלי בלבד), אולם מכיוון שהחפץ אליו מתייחס העיצוב הוא "חפץ מיוצר", על החפץ הזה למלא סוג כלשהו של תפקיד שימושי. 

  מוצרים מוּרכּבים, מרוּבי-רכיבים, הפכו להיות הנורמה בענף האלקטרוניקה המתקדמת. טלוויזיות חכמות מכילות אלפי רכיבים. אף שהם קטנים בהרבה מטלוויזיות חכמות, גם מחשבים ניידים מכילים רכיבים רבים, מערכת הפעלה, ומאות יישומונים שניתן להריץ על גבי מערכת זו. כמו במקרה של הטלוויזיה החכמה, גם הרכיבים של מחשב נייד עשויים להיות מכוסים על ידי מספר רב של מדגמים המתייחסים לתכונות כגון מידת החלקלקות של המעטפת החיצונית של המחשב הנייד, המראה והתחושה של המקלדת או משטח העקיבה שלו, העיצוב של הרמקולים, או התצוגה של תפריטים נפתחים באחד מיישומי התוכנה הרבים של המחשב הנייד. 

  למרות שהוא מכיל מספר גדול של רכיבים, מחשב נייד נמכר לצרכן הרגיל בתור מוצר יחיד, שלם. ועל פי הפסיקה בתיק אפל-סמסונג, היצרן או המוכר של מחשב נייד המכיל רכיב המפר מדגם יחיד כלשהו, יהיה מחויב בתשלום פיצויים בסכום השווה לסך כל הרווח מהמחשב הנייד בשלמותו. כך הדבר אפילו אם המדגם שבו מדובר מתייחס לרכיב שולי שאולי תרם, אך לא גרם לכשעצמו להגדלת הביקוש הצרכני למחשב הנייד בשלמותו, כגון הצורה של משטח העקיבה של המחשב הנייד. 

  מוצרי תוכנה ופלטפורמות מקוונות עומדות בפני סכנה דומה. המראה של מאפיין יחיד כלשהו של ממשק משתמש גרפי, כגון צורתו של סמל, עשוי להיות מכוסה על ידי מדגם רשום. מאפיין זה – תוצאה של שורות קוד מעטות מבין מיליוני שורות קוד – עשוי להופיע אך ורק בעת שימוש מסוים במוצר, על גבי תצוגת מסך אחת מבין מאות, ובנסיבות שרבים מהלקוחות כלל אינם רואים. אולם הפסיקה בעניין אפל-סמסונג מאפשרת לבעלים של המדגם הרשום לקבל את כל הרווחים שהופקו מהמוצר או מהפלטפורמה, אפילו אם האלמנט המפר היה חסר-משמעות מבחינת המשתמש ומה שדחף את הביקוש שיצר את הרווחים האלה היו בעצם אלפי המאפיינים האחרים המוטמעים בשאר חלקיה של התוכנה. 

  ללא תלות בשאלה האם אתם סבורים שההחלטה הזו בעניין אפל-סמסונג הגיונית מנקודת מבט טכנולוגית או עסקית, היא מייצגת את מצב העניינים הנוכחי מבחינת החוק בארה"ב. היא גם מדגימה את החשיבות של הכללת מדגמים כחלק מאסטרטגיית פטנטים כוללת לצורך הגנה על אמצאות בענפים רבים ושונים, לרבות בענפי האלקטרוניקה, התוכנה, ואפילו בענף המכשירים הרפואיים. 

  פורסם לראשונה ב- NRG 

  © זכות יוצרים .Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner, LLP מאמר זה מיועד למסירת מידע, אין בכוונתו להוות ייעוץ משפטי, והוא עשוי להיחשב מאמר פרסומי על פי חוקי המדינה החלים בעניין זה. מאמר זה מבטא את דעת מחבריו בלבד ואין לייחס את האמור בו למשרד Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner, LLP או ללקוחות המשרד.

  מקצוענים קשורים

  ג´פרי א. ברקוביץ´
  Email