חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • לחשוב אחרת: התחילו להוציא את כספכם על פטנטים בעלי ערך

  30 אפר 2014
  IsraelTech

  בענפי תעשייה רבים הבעלות על פטנטים חיונית עבור עסקי הליבה והם מספקים תזרימי הכנסות נוספים באמצעות מונטיזציה ישירה. בענפים כגון תרופות, הדמיה, מוצרי צריכה אלקטרוניים, מכשירים ניידים ואפילו בענפי שירותים כגון ניהול נתונים, הפטנטים מניעים חברות להציג חידושים ומהווים רכיב מפתח בהצלחה העסקית. פטנטים מאפשרים לחברות לשפר את יתרונם התחרותי, להגדיר גבולות תפעוליים, להרחיב את המותג ולהגן עליו, ליצור הכנסות ממתן רישיונות שימוש, להשיג יכולת מינוף עסקאות ולהגדיל את הערך עבור בעלי המניות. החשיבות האסטרטגית של פטנטים גדלה והולכת ככל שענפי התעשייה עוברים מתלוּת בטכנולוגיות מיושנות למודלים עסקיים מבוססי היי-טק.

  מדוע, אם כן, חברות כה רבות ניגשות לתהליך של רישום פטנטים על המצאותיהן כאילו מדובר ברכישת פריטים משרדיים, כגון עטים ונייר? מדוע חברות כה רבות מקדישות תשומת לב מעטה לאיכות ומתמקדות באופן כמעט בלעדי בכמות ובמחיר? איכות היא הרכיב החשוב ביותר בכל הקשור לפטנטים. ואיכותו של פטנט מתחילה בבחינה של מטרות החברה שלכם. פטנט שאינו עולה בקנה אחד עם מטרה מוגדרת של החברה אינו בעל ערך עבור החברה שלכם. (פטנט כזה עשוי להיות בעל ערך עבור חברות אחרות. אבל מדוע להוציא כסף על סוג כזה של פטנט בעת שאתם מנסים לבנות עסק?)

  התאמה בין פטנטים לבין מטרות החברה היא חלק מהגישה האסטרטגית לרישום פטנטים על המצאות. התהליך מתחיל באיסוף המידע הנכון על מנת לבחון את כל אחד ממסמכי תמצית ההמצאה הראשוניים. ייתכן שניתן לרשום פטנט על פיתוח הנדסי מסוים, אך אין פירוש הדבר שהפטנט הוא בעל ערך עבור החברה שלכם. לפיכך, בנוסף לתיאור ההמצאה, יש לבקש מהממציאים לספק במסמכי תמצית ההמצאה מידע שיכול לסייע לכם לבחון את הקשר שבין ההמצאה לבין מוצרי החברה.

  במסמכי תמצית ההמצאה, על הממציאים להצביע על המוצר שבו תגולם ההמצאה ולהסביר כיצד ההמצאה מתקשרת למוצר. על הממציאים לציין גם איזה מאפיינים של המוצר עשויים בסבירות גבוהה ליצור ביקוש גבוה מצד הלקוחות. סביר להניח שמאפיינים מבוקשים אלה יזכו גם לתשומת לב מצד מתחרים.

  לאחר הערכה של מסמכי תמצית ההמצאה, ההמצאות החזקות יותר עשויות להצדיק הפניית תקציבים גבוהים יותר לצורך הכנה וניהול ההליכים של הגשת בקשות לרישום פטנטים. גם כאן, ההמצאות החזקות יותר הן אלו שמשפיעות על המטרות העסקיות הנוכחיות או העתידיות של החברה, שיש להן ערך פוטנציאלי מחוץ לחברה, או שיש להן את הפוטנציאל הרב ביותר לרישום פטנטים חזקים וניתנים לאכיפה.

  nike air max uptempo pippen בקשות לרישום פטנטים שנחשבות לחשובות ביותר עשויות להצדיק השקעת משאבים רבים יותר על מנת לפתח מסמכי תמצית המצאה ומערכי תביעות מקיפים. בקשות אלה עשויות גם להצדיק יישום של אסטרטגיית בקשת רישום פטנט נמשכת, על מנת ללכוד גילומים שונים ופיתוחים עתידיים בטכנולוגיה שבבסיס הבקשה.

  כפי שציין אלברט איינשטיין, לא ניתן לפתור בעיה באמצעות אותה צורת חשיבה שיצרה אותה. פתרו את "בעיית רישום הפטנטים" בחברה שלכם. הפסיקו לבזבז זמן וכסף על פטנטים לא-רלוונטיים ופטנטים שלא ניתנים לאכיפה. במקום זאת, פתחו אסטרטגיית פטנטים שתבטיח שהפטנטים של החברה שלכם יהיו בעלי ערך ויוסיפו ערך לחברה.
   

  © זכות יוצרים .Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner, LLP
  מאמר זה מיועד למסירת מידע, אין בכוונתו להוות ייעוץ משפטי, והוא עשוי להיחשב מאמר פרסומי על פי חוקי המדינה החלים בעניין זה. מאמר זה מבטא את דעת מחבריו בלבד ואין לייחס את האמור בו למשרד Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner, LLP או ללקוחות המשרד

  מקצוענים קשורים

  ג´פרי א. ברקוביץ´
  Email