חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • התפתחויות אחרונות בקניין הרוחני הקשורים לתחום הרפואה

  12 אפר 2018
  סוזן י. טול, פניגן

  בשנה האחרונה ראינו גל חדשנות בתחומי הרפואה ומדעי החיים. בקשות פטנט אשר פורסמו וכן פטנטים אשר אושרו לאחרונה, חושפים יישומים של תוכנות בינה מלאכותית כמתקנים רפואיים יחד עם ננוטכנולוגיות בתחומים אלה.

  בשנת 2017, IBM קיבלה פטנט לגילוי תרופות דרך למידת מכונה. פטנט אמריקאי מספר 9,536,194 נועד למערכת ושיטה לניתוח נתונים כימיים. הבינה המלאכותית משתמשת בלמידת מכונה על מנת לצפות האם חומר כימי מסוים יכול לטפל במצב ספציפי, כולל מודול חיזוי אשר יכול לקבוע האם ניתן להשתמש בחומר כימי מסוים כדי לטפל במחלה כלשהי ואילו תופעות לוואי עלולות להתרחש. פטנט 194' הוא דוגמא לשימוש הגובר בבינה מלאכותית לגילוי תרופות וכימיה חישובית.

  השימוש בננוטכנולוגיה במסירת תרופות גם עלה בצורה בולטת. פטנט אמריקאי מספר 9,925,149 אשר הופק בשנת 2018, חושף את השימוש בננו-חלקיקים על מנת למסור תוספי תזונה ומרכיבים ביואקטיביים מעבר לקרומי תא ומחסומים ביולוגיים. השימוש בננו-חלקיקים נועד להתגבר על מגבלות אשר נוצרות מתגובות הגוף.

  תחומי המוצרים הרפואיים ומעקבי בריאות משתמשים יותר ויותר בתוכנות ויישומי מחשב. לאחרונה חברת אפל השיגה פטנט אשר נועד ל"מתקן אלקטרוני אשר מחשב נתוני בריאות." פטנט ארה"ב מספר 9,723,993 נועד למתקן אלקטרוני הכולל מצלמה וגלאים לחישוב נתוני הבריאות של המשתמש. תרשימי הפטנט אף מראים את מכשיר האייפון של אפל מבצע את הפונקציה. סטורציית חמצן, קצב דופק ומדדי זילוח הם בין המצבים אשר נמצאים במעקב וצוינו בפטנט.

  המציאות המדומה והמציאות הרבודה גם ממלאות תפקיד גדל בתחום הרפואה. הפרסום האחרון של בקשת פטנט בינלאומית (PCT/US2016/056727) חושף את השימוש במציאות רבודה לניווט כירורגי. מערכת המציאות הרבודה המדוברת יוצרת מודל רב ממדי ייחודי לכל מטופל. המודל הווירטואלי משלב שידור חי המציג את המטופל במהלך ניתוח ובכך מספק מידע נוסף למנתח במהלך ביצוע ההליך.

  קניין רוחני ימשיך לשקף קידומים טכנולוגיים בתחומי הרפואה ומדעי החיים ויבטיח פטנטים ופרסומים מעניינים בשנה הקרובה.