חפש פניגן

 • חדשות ומדיה
 • מאמרים
 • תובנות IP
 • איכות הפטנט יוצרת הבדל

  28 מרץ 2018
  פטריק קוין

  קניין רוחני הוא המטבע הגלובלי לחדשנות. בין אם מדובר בחברת סטארט-אפ, בשלב הפיתוח או חברה ותיקה יותר, סביר להניח שהקניין הרוחני הוא אחד מהנכסים היקרים ביותר שלכם.

  קניין רוחני אינו דבר מוחשי ולכן קשה לקבוע את ערכו. פטנטים הם מורכבים. הם אחד החריגים המעטים בתחום חוקי התחרות בעולם כולו ויכולים לגלם כח עוצמתי במיוחד, הן כנשק תקיפה והן כמגן במקרה של הגנה נגד מתחרים.  אך איך אפשר לדעת שמקבלים ערך טוב עבורם?

  פטנטים נחשבים למורכבים משתי סיבות. הראשונה, שוק השירותים המשפטיים תחרותי במיוחד. תחרות נמרצת מועילה לממציאים בצורה של בחירה גדולה יותר ומחירים נמוכים יותר. במשך עשרות שנים, המחיר של שירותי הכנת פטנט ובחינת הפטנט (התהליך של השגת פטנט) היה יחסית יציב. אולם, התחרות הוסיפה גם  הבדלים  ניכרים באיכות השירותים המשפטיים.

  במקביל, משרדי פטנט ובתי משפט מהדקים את הדרישות שלהם כדי למנוע פטנטים רחבים. ההרמוניזציה הבינלאומית הגבירה את אפשרות החיזוי, אך גם "הגביה את הרף". בתי משפט, במיוחד בארצות הברית, מטילים דרישות מחמירות יותר על פטנטים: עליהם להיות מלווים בתיאור מפורט בכתב; עליהם לתמוך במידה מספקת במלוא היקף התביעות ולהבחין בין ההמצאה לעבודה הקודמת של הממציאים.

  בו זמנית מידע הופך לזמין יותר. מידע על עבודות קודמות של ממציאים, אשר בעבר היה בלתי אפשרי למצוא גם בעזרת חיפוש מקיף, זמין כעת בלחיצה על כפתור. תרגומים אלקטרוניים גם כן זמינים. משרדי פטנטים שונים משתפים פעולה בצורה הרבה יותר יעילה. כל אלה מקשים על השגת פטנטים רחבים. אולם, כמו עם רוב הדברים בחיים, אתה מקבל תמורה בעד האגרה. פטנטים אשר נכתבים בלי מחשבה זהירה ובתקציב דל, כנראה אינם שווים את הנייר שעליו הם מודפסים.

  מהי איכות פטנט? שאלה זו רלוונטית במיוחד לקהילת העסקים, לאחר שזו סבלה מהליכי התדיינות ארוכים במיוחד לגבי פטנטים מפוקפקים בתחומי האינטרנט וטלקום. לפני שנתיים, כותב המאמר לקח חלק במספר דיונים ציבוריים בענייני איכות אשר נערכו על ידי משרד הפטנטים וסימנים מסחריים של ארה"ב. בדיון פרטי אשר נערך עם הדירקטור של רשות הפטנטים בזמנו, שוחחנו לגבי איכות פטנט הנדרשת. תשובת הכותב כמשפטן בעל ניסיון היא פשוטה: פטנט צריך לשרוד את האתגרים שיעמדו בפניו בהמשך הדרך. למעשה יש חמש נקודות בחיי פטנט שבהן תבחן איכותו:

  1) השקעה: חברות סטארט-אפ כל הזמן מחפשות השקעות. משקיעים בודקים יותר ויותר האם חברות מגנות על ההמצאות בעזרת פטנטים. תלוי בסוג ורמת ההשקעה, רמת הקפדנות עלולה להשתנות, היא עשויה להיות צנועה, אולם, משקיעים משמעותיים ירצו ביטחונות שהפטנטים ישרדו ויגנו ביעילות על העסק.

   

  2) רכישה: ככל שהחברה גדלה ומתפתחת, יש סיכוי שתנסה למכור את העסק. כאשר תעשה זאת, הפטנטים שלך גם כן יעמדו למכירה. הקונה יבצע בדיקת נאותות על מנת לוודא שהם נכתבו בצורה מקיפה, שהם מגנים על העסק שלך וכן שיצליחו לעמוד בניסיונות לערער עליהם. האם תיאור הבקשה תומך בצורה הולמת בתביעות? האם התביעות מגנות במידה מספקת על העסק? האם יש להן ערך מסחרי? האם הן מכסות במידה מספקת מוצרים קיימים ומתפתחים של החברה? האם הן תצלחנה למנוע ממתחרים לנסות ולעקוף אותן? אלא אם כל הנושאים הללו נשקלו וטופלו בזהירות בהגשה המקורית, כנראה שיהיה מאוחר מדי לעשות משהו בשלב שבו תדונו עם קונים פוטנציאלים לגבי נושאים אלו.

   

  3) רישוי: אם תנסו להוציא להם רישיון, הפטנטים שלכם יעברו "בדיקות לחץ". אף אחד לא משלם סכומי כסף ניכרים, אלא אם הם מקבלים תמורה. סביר להניח שהמחזיק ברישיון יבצע תחילה חיפוש של פרסומים קודמים ויבדוק את הפטנטים על מנת לראות האם  התביעות פטנטביליות. האם הם מכסים ניסיונות טריוויאלים לעקוף את תביעות הפטנט באמצעים לגיטימיים (design-around)? האם יקר יותר לעצב מחדש את המוצר מאשר מלשלם תגמולים על בסיס רישיון?

   

  4) התנגדות לאחר קיבול: באירופה האפשרות של הגשת התנגדויות לאחר קבלת פטנטים קיימת במשך עשרות שנים. בשנת 2012, ארצות הברית הגדירה נוהל לאחר קיבול הפטנט. ארצות הברית והאיחוד האירופי הם שווקים קשים. האם הפטנטים שלך ישרדו אתגרים אחרי קיבול בשווקים אלה? אם הם הוכנו בצורה לקויה עם תקציב דל, רב הסיכויים שלא.

   

  5) אכיפת הפטנט: בסופו של דבר, ייתכן ותאלץ לתבוע על מנת לאכוף את הזכויות שלך וכאשר תעשה זאת, כנראה שהנתבע יכחיש הפרה ויטען לחוסר תקפות הפטנט. האם הפטנט שלך יעמוד טענות אלו? האם תיאור הבקשה כתוב בצורה ברורה? האם הוא רחב מספיק על מנת לתמוך במלוא היקף התביעות? האם שקלת כיצד ההמצאה שלך שונה מהמצאות קודמות ולא רק במובן של הפרסומים הקודמים אשר היית מודע לה בזמן ההגשה? ברגע שאתה תגיש תביעה, לנתבע יהיו תמריצים לחפש הרבה יותר מהחיפוש שאתה עשית כאשר הגשת את הבקשה. האם הפטנט שלך ישרוד? או האם הוא יכשל בזמן האמת?

   

  בסופו של דבר איכות מתייחסת ליכולת של הפטנט לשרוד בכל האתגרים הללו. כדאי להשקיע משאבים מספקים על פי החשיבות של ההמצאה עבור העסק שלך. נסח את הבקשה בזהירות, תאר בצורה מפורטת את ההמצאה שלך. וודא כי הבחנת בינה לבין המצאות קודמות. תנסה לצפות מראש כיצד אחרים ינסו לעקוף אותה. פטנט ששורד את האתגרים הללו, הוא ללא ספק פטנט באיכות גבוהה ביותר.

   

  פטריק קוין הוא פרופסור למשפטים במרכז למשפטים של אוניברסיטת ג'ורג'טאון ושותף בפניגן, אחד ממשרדי הקניין הרוחני הגדולים ביותר בעלם. פניגן מייצגת מעל 125 חברות ישראליות מובילות. למידע נוסף צרו קשר עם Patrick.coyne@finnegan.com או בקרו באתר שלנו www.finnegan.co.il.

  ב- 1 במאי, פטריק קוין, שותף בפניגן, ידון בהתפתחויות האחרונות בחוקי קניין רוחני של ארה"ב בוועידה הבינלאומית השלישית על כלכלת החדשנות אשר תערך בתל אביב. הוועידה נערכת בחסות AIPPI ותארח מעל 100 דוברים מהעולם כולו. פטריק, חבר במועצת AIPPI , הוא גם משפטן מנוסה בתחום הפטנטים בארה"ב עם תובנות ניכרות לגבי איך ניתן לנצל את ההתפתחויות בחוקי ארה"ב, על מנת לתקוף ולהגן על פטנטים בבתי המשפט בארה"ב. למידע נוסף בקרו באתר www.aippiconference.org.il.